Stavba nového zázemí pro studenty Ekonomické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) je v plném proudu. Budova doslova roste před očima uprostřed porubského kampusu coby přístavba objektu H a zanedlouho bude hotová hrubá stavba. Pětipodlažní fakulta bude stát bez několika desítek milionů téměř miliardu.

Dvojnásobné náklady

„Celkové plánované náklady jsou 932,7 milionu korun. Samotná stavba vychází na 839,5 milionu korun, ostatní náklady jako projektová dokumentace, inženýring, audiovizuální technika a vybavení interiéru pak 93,3 milionu korun,“ upřesnila mluvčí univerzity Petra Halíková s tím, že dotace z ministerstva školství činí 472,8 milionu korun (vše bez DPH).

Oproti původním, několik let starým kalkulacím jde i s ohledem na vývoj cen o razantní prodražení celého projektu. Původně se skutečně počítalo s tím, že za přístavbu k objektu H v univerzitním kampusu stát zaplatí částku kolem 500 milionů korun, to však tehdy měly být zároveň celkové náklady, jež jsou nyní téměř dvojnásobné. Rozdíl zaplatí univerzita.

Budova Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v centru města.
Ekonomka VŠB-TUO má další průzkum. Podle univerzity není co řešit

Samotná fakulta navíc bude vypadat jinak, než veřejnost očekávala. Když unikly původní vizualizace, univerzitě byl mimo jiné vyčítáno, že lacině zkopírovala vzhled vídeňské Wirtschaftsuniversität. Je otázka, zda aktuální podoba nebude kritikům připadat jako laciná náhražka i této původně plánované kopie.

„Předchozí vizualizace jen ukazovala, kde bude objekt stát v kampusu, její podoba nebyla směrodatná, toto je konečná verze,“ vysvětlila mluvčí VŠB-TUO.

Porovnat aktuální podobu budovy ekonomické fakulty, která se značně liší od té předchozí, můžete ve fotogalerii níže. Naopak snímky z aktuální fáze stavby nové fakultní budovy v kampusu naopak najdete ve fotogalerii výše.

Z mnoha úhlu pohledu byla na univerzitní i mimouniverzitní půdě nová budova horké téma a fakt, že výstavbu zaplatí stát, byl jedním ze stěžejních argumentů na misce vah mezi příznivci a odpůrci přesunu „ekonomky“. Proti přesunu bylo ostatně i vedení fakulty, které bylo ještě v průběhu rozhodování vyměněno.

Prodej v centru

Velkým argumentem byla také skutečnost, že by z už tak vylidněného centra odešlo na druhý konec města asi tři tisíce studentů a pedagogických i nepedagogických zaměstnanců univerzity. I proto se v širších souvislostech hodně diskutovalo, co bude s budovou fakulty na Sokolské třídě, až ji univerzita nebude potřebovat. Nyní je konečně jasno. „Starou budovu bude univerzita prodávat, na konci letošního roku Správní rada schválila prodej,“ řekla Petra Halíková.

V kuloárech se proslýchalo, že o budovu, která potřebuje rekonstrukci, bude mít zájem v Porubě sídlící Okresní soud v Ostravě, který by se mohl přesunout naproti svému krajskému „bratru“ a vytvořit tak jakýsi soudnický bulvár v centru města. „Ano, o této možnosti se uvažovalo, ale již není aktuální,“ informoval nyní soudce a mluvčí Okresního soudu v Ostravě Dalibor Zecha.

Kampus Ostravské university, 15. prosince 2022, Ostrava.
Univerzitní kampus v Ostravě stíhá prokletí. Stavební úřad odmítá kolaudaci

Budoucí využití objektu je tak nejasné, stejně jako cena, jakou by mohla univerzita za budovu utržit. Podle informací Deníku vzejde z veřejné dražby. Nelze očekávat, že by budova chátrala prázdnotou, peníze z prodeje univerzitě pokryjí část nákladů na stavbu nového objektu. Tomu už se rýsuje obestavěný prostor o rozloze 77 tisíc metrů čtverečních, podlahová plocha bude 16 tisíc metrů čtverečních. Nová ekonomická fakulta bude mít jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží, přičemž podzemní poslouží jako parkoviště pro 174 vozidel, dalších 41 bude stát na povrchu.

Zhotovitel – sdružení firem Hochtief a Gemo – plánuje dokončit nákladnou stavbu v prosinci příštího roku a dovybavit ji do června roku 2024. Vše jde zatím ostatně podle plánu. „Pracuje se na železobetonovém skeletu budovy ve čtvrtém nadzemním podlaží, provádějí se rozvody elektřiny a zdravotechniky. Plánované zahájení výuky je naplánováno na září 2024,“ upřesnila Petra Halíková.

Náměstí ne, laboratoře ano

Na rozdíl od souběžně vznikajícího kampusu Ostravské univerzity nemusela VŠB-TUO řešit během výstavby dosud žádné komplikace. Ani navýšení ceny. Pouze prozatím odstoupila od navazující stavby univerzitního náměstíčka, které mělo celou lokalitu dotvořit. „Plánované náměstí vedle ekonomické fakulty se nyní neřeší,“ potvrdila mluvčí.

Nová budova Ekonomické fakulty VŠB-TUO by měla vzniknout jako přístavba současné budovy H a pomoci při vzniku univerzitního náměstí v samotném srdci kampusu.
Univerzita zveřejnila podobu nové budovy „ekonomky“

Souběžně s novou fakultní budovou však vznikají v kampusu také laboratoře CEETe s odhadovanými náklady 270 milionů korun s převažujícím financováním z evropských fondů. Centrum energetických a environmentálních technologií explorer (CEETe) vyroste mezi univerzitní mateřskou školou a IET a pomoci má zejména firmám. „Pod jednou střechou obsáhne technologie vyvinuté pracovníky vědeckých center VŠB-TUO, které budou moci využít firmy pro snazší přechod od energetiky založené na využívání fosilních paliv k čisté energii,“ stojí na webu univerzity. Laboratoře mají být v provozu na konci příštího roku.