„Nevěřila jsem svým očím, když se po chvíli odklopilo víko kontejneru a vylezl z něho chlap," popsala situaci pětasedmdesátiletá důchodkyně, která touto dobou na sídlišti v Hrabůvce venčí svého pejska.

Podle mluvčí ostravských strážníků Vladimíry Zychové se kontejnery na papír proměňují v ložnice bezdomovců nejčastěji v zimě. Je v nich přece jen tepleji než venku a čistěji než v popelnicích na směsný odpad.

„Pokud někdo přespí v kontejneru, není to přestupek. Strážníci samozřejmě nemohou otvírat a kontrolovat každou popelnici, ale když někoho takového mezi odpadky objeví, vyzvou ho, aby kontejner opustil. Hlavně kvůli bezpečnosti těch lidí, aby nepřišli k úrazu při sběru a zpracování odpadu," uvedla Zychová.

Podle mluvčí společnosti OZO, která v Ostravě zajišťuje sběr separovaného odpadu, Vladimíry Karasové našli za poslední rok zaměstnanci firmy v modrých kontejnerech na papír několik spících bezdomovců.

„Je jejich povinnost kontejner předtím, než ho vysypou, zkontrolovat. Ověřit, nakolik je zaplněn a zda tam opravdu je jen ten druh odpadu, který tam být má. Nedávno například při svozu objevili v kontejneru na papír botu. Pak našli i v papíru zahrabaného muže," popsala Karasová. Dodala, že svážet odpad začínají zaměstnanci firmy po šesté ráno.

„Je možné, že to někteří bezdomovci vědí a včas „ložnici" opustí," připustila mluvčí. Kontejnery na papír se stávají nejen noclehárnou bezdomovců, ale také zdrojem jejich obživy.

Podle mluvčí ostravské městské policie Vladimíry Zychové se v poslední době zvýšil počet krádeží vyhozeného papíru.

Ten z popelnic vytahují zejména bezdomovci, objevily se však i případy motorizovaných zlodějů, kteří ukradený papír zpeněžují ve sběrnách druhotných surovin.

Spát v kontejneru se nevyplácí

K tragickému případu, kdy by bezdomovce spícího v kontejneru sešrotoval popelářský vůz, v Ostravě podle mluvčí OZO Vladimíry Karasové nedošlo. Tělo třiačtyřicetiletého mrtvého muže však objevili v úterý pracovníci třídírny odpadu v pražské Chuchli. A to necelý týden poté, co bylo tělo jiného bezdomovce nalezeno v třídírně v Chrášťanech u Prahy. V této třídírně detektivové řešili podobný případ před dvěma lety. Nocování v kontejneru tehdy nepřežil padesátiletý muž.

O život přišel také začátkem června muž, který přespával v kontejneru na papír v pražském Žižkově. Pětačtyřicetiletý muž se probudil uvnitř popelářského vozu a snažil se křikem dovolat pomoci. Hned, jak ho posádka auta uslyšela, vypnula lis odpadu. Muž se však už neozýval.

Větší štěstí měl loni na podzim muž bez domova v Olomouci. Křikem si život zachránil.

Související článek: Zloději začali ve velkém krást papír vyhozený do kontejnerů