Vše začalo 24. února loňského roku. Kolem třetí hodiny ranní otřásl domem v Provaznické ulici v Ostravě-Hrabůvce mohutný výbuch. Ničivá exploze pervitinové varny téměř zničila jeden ze vchodů, který se stal na řadu měsíců neobyvatelným. Evakuovány musely být desítky lidí, záchranáři ošetřili několik nájemníků.

Viníkem byl narkoman Karel J., který při vaření drogy udělal chybu. Krajský soud v Ostravě mu v létě letošního roku za obecné ohrožení vyměřil čtrnáct let žaláře. Jelikož byl v minulosti odsouzen za závažný drogový zločin, vztahovala se na něj zvýšená sazba, a to od 14 do 20 let.

Muž se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, který mu před Vánocemi po zmírnění právní kvalifikace na obecné ohrožení z nedbalosti snížil trest na deset let. 

Kromě Karla J. půjde do vězení i Pavel H. (49 let), který v bytě bydlel a s jeho souhlasem se uvnitř vyráběl pervitin. Za svou „vstřícnost a pochopení“ dostával z každé várky čtyři až pět gramů drogy. Krajský soud mu uložil tři roky žaláře. U něj rozsudek již dříve nabyl právní moci.

Výbuch silně narušil statiku domu. Škoda byla vyčíslena na dvanáct milionů korun. Jen shodou šťastných okolností nedošlo k závažnějším následkům.

„Na ten den nikdy nezapomenu. Spala jsem. Najednou mě probudila rána. Zachvěla se postel. Nejprve jsem si myslela, že jde o zemětřesení. Pak jsem vyběhla na chodbu, abych zjistila, co se děje. Už tam byl dým. Všechno se to seběhlo strašně rychle. Pořád to mám v paměti. Toho se asi nikdy nezbavím,“ řekla Deníku před časem Dagmar Žurková z druhého patra zmíněného domu, která je současně předsedkyní bytového družstva.

Vchod se před několika týdny podařilo opravit a zkolaudovat. Část nájemníků se již vrátila do svých domovů.