Městská jatka, Hotel Jindřich nebo třeba skelet u krajského úřadu. O tom, že by potřebovaly „pomocnou" ruku, se mluví často. V Ostravě je ale také řada dalších vybydlených domů v dezolátním stavu, kterým hrozí zřícení. Nejčastěji jde o chátrající ruiny, které jejich majitelé zdědili a nejeví o ně zájem.
Jeden z nich je například v ulici Jahnově v Mariánských Horách. Cihlová stavba s číslem popisným 866 má už řadu let zabetonovaný vchod a prkny zabarikádovaná okna.
„Jedná se o dům postavený v roce 1932, o dva roky později jej zakoupili manželé židovského vyznání, kteří však včetně svých dětí pravděpodobně zahynuli v období druhé světové války. Nemovitost postupně dědili příbuzní, již však dům neobývali," uvedla Jindřiška Pavúková z majetkového oddělení mariánskohorské radnice a dodala, že podle současné evidence v katastru nemovitostí jsou vlastníky předmětného domu tři osoby s neznámým pobytem. „Městskému obvodu se podařilo v roce 2002 zjistit, že dva z nich již nežijí. Poslední vlastník, již v pokročilém věku, v té době žil v Kanadě. Radnice se jej snažila kontaktovat, avšak na korespondenci nereagoval," uzavřela historii objektu Pavúková.
Majitelka zemřela
Podobný případ řeší také v Hošťákovicích. V hlavní průjezdní ulici Aleje se na zarostlé, neudržované zahradě se zrezivělým plotem krčí chátrající ruina. „Dům je bohužel díky svému umístění ve frekventované ulici dost na očích. Navíc je přímo naproti němu restaurace. Jedná se o soukromou stavbu, kde majitelka již před mnoha lety zemřela a dědička přes naše několikanásobné urgence nechává dům asi dvacet let chátrat. Je ohrožena i statika domu a hrozí jeho zřícení," vysvětlil starosta Hošťálkovic Jaroslav Klučka s tím, že v domě se scházela i mládež a bezdomovci, což vadilo lidem v okolí. „Nicméně v současné době je dům již v natolik dezolátním stavu, že již delší dobu není využíván ani těmito skupinami," doplnil starosta.
Jsou i jinde
Další opuštěné budovy si všiml i náš čtenář Adam Hořenek. Téměř každý den jezdí kolem několikapatrového vybydleného domu v Průmyslové ulici nedaleko křížení s ulicí Výstavní. Tisková mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková uvedla, že objekt je už delší dobu bez využití.
„V katastru je evidován jako jiná stavba a jeho vlastníkem je společnost Office House Průmyslová a. s. Jaká je jeho budoucnost, ale nevíme," vysvětlila Pondělíčková.
Některým obvodům se proti nevzhledným ruinám daří bojovat účinněji. Zhruba před půl rokem se v Ostravě-Zábřehu povedlo zbourat objekt bývalého sociálního zařízení a kotelny v ulici Samaritánské u Ferony.
„Objekt obývali bezdomovci, ze strany občanů přicházely stížnosti na hluk a vytváření černých skládek. Po zhruba půlročním jednání s vlastníkem objektu se jej podařilo odstranit. Dnes je na místě udržovaný trávník," řekl Deníku Michael Kutty, tiskový mluvčí Ostravy-Jihu.
Přestože vybydlené domy trápí sousedy a mnohdy ohrožují bezpečnost, není jich v Ostravě mnoho. Obvody jako Třebovice, Nová Ves, Hrabová nebo třeba Poruba uvedly, že v nich žádné takové stavby nejsou.
Nejvíce jich je stále v Moravské Ostravě a Přívoze. Jedná se o nechvalně známé budovy Hotelu Palace, Přednádraží, Hotelu Polský dům nebo obchodního domu Ostravica-Textilia.