Je druhá březnová neděle, těsně po půl deváté ráno. U brány Slezskoostravského hradu, odkud se na procházku vyráží, už postávají nedočkaví turisté.

Průvodkyně Veronika Břicháčková prozradí, že trasa vycházky měří necelé tři kilometry. Vede například kolem slezskoostravské radnice, turisté si mohou prohlédnout i budovu Husova sboru a dříve proslulou ulici Zámostní.

Návštěvníci se během výšlapu dovídají o spoustě zajímavostí spjatých se Slezskou Ostravou. Nechybí informace o historii hradu, krvavé stávce na Dolu Trojice, místním rodákovi Zdeňku Jirotkovi nebo o slavných či někde méně slavných dobách Baníku Ostrava.

„Historie klubu je spjata s hostincem U Dubu, kde byla tehdejší SK Slezská, předchůdce fotbalového Baníku, v roce 1922 založena,“ říká průvodkyně.

Veronika Břicháčková účastníkům vycházky vypráví například také o lanovce, která nad Slezskou vedla a sloužila k převážení uhlí. Neméně zajímavé je i povídání o historii samotné haldy.

„Když například lidem vysvětluji, že tady dříve nacházeli útočiště žebráci a kradli z ní uhlí nebo kovy, i pro některé obyvatele našeho města jsou to věci, o kterých toho moc neslyšeli,“ odpovídá průvodkyně na otázku, na co se lidé při cestě na Emu nejčastěji ptají.

Při cestě na vrchol haldy Ema to dnes hodně foukalo a na samotném vrcholu ve výšce 315 metrů nad mořem pak bylo jasné, že meteorologové tentokrát nevydávali své upozornění na silný vítr nadarmo.