Velmi spolehlivým zdrojem jsou však nemocniční lékárny, ve kterých si sami vyrábějí kožní antiseptikum. Ano, pouhých 200 mililitrů může stát přes 150 korun, ale kdo nyní hledí na peníze.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Také gel, byť bez dezinfekce, je dnes nemožné sehnat. Pro naše účely však bohatě postačí i obyčejný sprchový gel nebojte, pěnit nebudete. A vyjde vás na pár korun.

VÝROBA lihové dezinfekce na ruce na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, produkce je zatím pouze pro kraj, ale už loudí i odjinud.
VŠB-TUO míchá dezinfekci ve velkém, odjinud už poptávají!

Výroba je velmi snadná, stačí smíchat dezinfekční přípravek s gelem v poměru dva ku jedné. Důležité totiž je, aby výsledný produkt měl nejméně šedesátiprocentní podíl dezinfekční složky a nesnižovala se jeho účinnost.

Následně vše rozmícháme, můžeme přidat i pár kapek esenciálního oleje, byť v případě použití vhodné vůně sprchového gelu je příjemné aroma už zajištěno.

Představitelé státu, měst, obcí, soukromých i státních institucí společně se známými osobnostmi vyzývají občany k nošení roušek, byť jen provizorních, v duchu hesla: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mne. Ilustrační foto.
Prodavačky v kraji dostaly zásoby roušek. Nosí jim je i solidární zákazníci

Nakonec vše stačí nalít do dávkovače mýdla, či jiného menšího dávkovače s sebou na cesty. Pozitivní zjištění na závěr pocit na rukou i ochrana jsou stejné, jako při použití „originálního“ dezinfekčního gelu.

500 mililitrů domácího gelu, při použití dražších přípravků míchaných v době nouze přímo lékárně, nás vyjde zhruba na 350 korun. Ale zůstaneme zdraví.

Podle Rafaje to ale není dostatečné. Je na jednu stranu rád, že aspoň nějaká opatření jsou „Ale pokud vláda nevyšle v řádu hodin nebo desítek hodin jasný signál, tak zejména malí a střední podnikatelé to budou balit,“ obává se.

V Komenského sadech, kde jindy bývá plno, bylo téměř prázdno.
Strážníci: V Ostravě jsou lidé zodpovědní, roušky nosili už před nařízením vlády

Svaz průmyslu by mimo jiné doporučoval aktivaci takzvaného kurzarbeitu. Ten je možný například za situace, kdy se zaměstnancům kvůli krizi zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát.

„Druhou možností, kterou může vláda udělat rychle je, že nebudou žádné penále, když nebudou zaměstnavatelé hradit odvody za mzdy zaměstnancům,“ míní Rafaj. „V tu chvíli podnikatel ví, že nemusí před další výplatou nutně začít propouštět,“ dodal.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník