Obchod byl ve Zbyslavicích nejen v posledních letech vždy žhavé téma.

Dlouho lidé nevěděli, jak to s jedinou prodejnou v obci dopadne. V roce 2014 proto obec koupila celý komplex, který patřil Jednotě (resp. Coopu) do svého vlastnictví.

Po kompletní rekonstrukci začala větší část budovy využívat opět jako prodejnu společnost Hruška. „To ale s podmínkou, že jí budeme ročně doplácet řádově desetitisíce korun na provoz. Jinak by se jí to nevyplatilo. Obchod v obci však potřebujeme,“ říká starostka Regína Vřeská k dlouhodobě palčivému tématu.

NEPŘEHLÉDNĚTE V pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku, v unikátním seriálu Jak jsme žili v Československu, najdete historické fotografie ze Zbyslavic.

Pro druhou část hledala obec, v níž žije na šest set obyvatel, další využití. V minulosti zde býval výsek masa, který skončil na konci minulého tisíciletí. Nyní se zde konají poněkud už „nenásilné“ činnosti. Od členů zbyslavického klubu důchodců byla poptávka po místě, kde by především ženy mohly vyrábět rukodílné výrobky k Adventu či třeba Velikonocům.

To je dnes jen zlomek toho, k čemu se část budovy využívá. Nově slouží také rodičům ze sdružení Sluníčko a lidé se zde také navzájem učí řemeslům. „Lidé se tu navzájem učí a předávají své dovednosti – paličkují, tvoří opravdu překrásné výrobky z drátků, vyšívají…“ popisuje starostka Vřeská.

Od podzimu přibudou také kurzy pro seniory, kteří si zde zdarma dají kávu, popovídají a zahrají si třeba karty nebo deskové hry se svými vnoučaty a přáteli. A v neposlední řadě bude časový prostor vymezen také na dětský koutek pro zbyslavické maminky s dětmi či pořádání různých kurzů.

Využití Komunitního centra – tyto prostory obci doposud scházely – bude v podstatě neomezené. Scházet se zde mají téměř všechny obecní spolky. Pokud by využití jako komunitní centrum v budoucnu selhalo, má obec v záloze i plán B – přesunout sem obecní knihovnu.

Komunitní centrum a rekonstrukce vedlejšího obchodu vyšly na 1,5 milionu korun, přičemž polovinou přispěl na dotacích Moravskoslezský kraj.