„Lékaři zájemcům poskytnou bezplatné preventivní prohlídky, jejichž součástí je změření krevního tlaku, stanovení takzvaného BMI, rozbor moči a zjištění hladiny cukru v krvi. Smyslem této celorepublikové preventivní akce je rozšířit povědomí o závažnosti ledvinových onemocnění a upozornit na důležitost jejich včasného odhalení,“ uvedl Roman Kantor ze společnosti B. Braun Avitum.

„Včasným vyšetřením na preventivní prohlídce lze předejít vážnějšímu onemocnění ledvin, které může vést až k selhání jejich funkce. Takový pacient pak musí několikrát týdně docházet na dialýzu, při níž se čistí jeho krev od odpadních látek, vody a nadbytečných solí, které se v ní v důsledku poruchy hromadí,“ dodal Kantor s tím, že dialyzační lůžka v regionu jsou podle průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky vůbec nejvytíženější v celé České republice.

Onemocnění ledvin jsou zrádná především v tom, že jejich příznaky jsou často nenápadné. Většina lidí nemá žádné viditelné obtíže, ledviny je nebolí. „Až čtyřicet procent našich pacientů k nám přichází relativně pozdě. Včasná diagnostika je přitom pro léčbu onemocnění ledvin klíčová,“ konstatovala vedoucí lékařka dialyzačního střediska v Ostravě-Vítkovicích Sylvie Schwarzová.