Staré mosty půjdou k zemi, místo nich „vyrostou“ nové. Proměna potrvá až do jara roku 2020 a rozdělena bude na dvě etapy. Ta první začíná dnes a má podobu uzavření západních mostů ze Zábřehu do Výškovic.

V tomto směru projedou pouze vozidla Integrovaného záchranného systému a MHD, a to v jednom pruhu na vedlejších východních mostech. Ten druhý bude sloužit řidičům v opačném směru – z Výškovic do Zábřehu, potažmo Vítkovic.

„Uzavřena bude také severozápadní rampa sloužící k výjezdu z Rudné na Výškovickou ulici a sjezdu z Výškovické na Rudnou ulici ve směru na Porubu,“ popsal další komplikace náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka. Tramvajová doprava bude zachována do 25. května, poté ji nahradí autobusy. Od 1. června pak budou jezdit znovu tramvaje, ale jednokolejně v obou směrech po východních mostech.

BOURÁNÍ MOSTU A DALŠÍ UZAVÍRKA RUDNÉ

Ještě náročnější než roční uzavírka, respektive dvouletá, budou dva červnové víkendy, na které se musejí připravit jednak zdejší obyvatelé a jednak i řidiči využívající už tak nástrahami opředenou Rudnou ulici. Ta se po mostu přes Ostravici uzavře kompletně i pod Výškovickými mosty, které se budou bourat. „Snášeny k zemi budou ve dnech od 16. do 18. června. Pracovat se bude i v noci od pátečního večera do pondělního rána. Od 22. do 24. června se pak bude demontovat střední pole mostu nad Polaneckou spojkou, což přinese i dvě krátkodobé noční výluky na železniční trati,“ popsal další komplikace v dopravě Unucka.

I S CYKLOSTEZKOU

V dubnu příštího roku se pak doprava převede na už nově stojící západní mosty a stejná demolice a systém uzavírek potká také východní mosty. Tato rekonstrukce vyjde celkem na 328 milionů korun bez DPH. Většina nákladů bude hrazena z evropských fondů. Po rekonstrukci současné čtyři mosty nahradí hned šest mostů, dva z nich budou vyhrazeny pro cyklostezky.

„Uděláme maximum pro to, aby stavba do nejméně lidem otravovala život. I přes intenzivní práci potrvá do jara 2020, protože je náročná a komplikovaná. Nelze to však dále oddalovat. Prosíme o trpělivost a disciplinovanost, aby nedocházelo k nehodám,“ vyzývá náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania.

Módní přehlídka v areálu Dolu Hlubina.
Od horníků k módě. Koupelny na Hlubině oživila přehlídka