Základy společenských věd (ZSV), zeměpis, čeština a angličtina. To je čtveřice předmětů, ze kterých včera v Ostravě maturovala například Natálie Ferčáková z Gymnázia Hladnov.

„Zeměpis byl v pohodě. Vytáhla jsem si západní a severní Evropu. Nervózní jsem ale ze ZSV. Tam jsem si vylosovala filozofii, otázku, kterou jsem si nepřála," řekla hned po opuštění zkušebny drobná blondýnka v bílých šatech.

Její spolužák Tomáš Rybenský byl po třech odzkoušených předmětech o poznání klidnější. „Chybí mi už jen český jazyk. Ostatní předměty už mám za sebou. Kvůli maturitě ze ZSV jsem si dnes dokonce vzal motýlka, nosí ho totiž náš vyučující, říkal jsem si, že mi to třeba pomůže," vysvětlil s úsměvem Tomáš, který už má vystaráno i co se týká vysoké školy. „Byl jsem přijatý na obor Aplikovaná informatika na Masarykovu univerzitu do Brna a také na nanotechnologie Vysoké školy báňské v Ostravě," doplnil maturant.

Úspěchy a spokojenost

Podle ředitele Gymnázia Hladnov Daniela Kašičky byli studenti ve státní části maturit velmi úspěšní. „Prozatím ještě nepřišly všechny výsledky, nicméně například v angličtině dosáhli někteří i sto procent bodů. Matematiku, kterou si zvolilo třicet studentů z celkového počtu 92 maturujících, neudělali jen dva. Musím tedy říct, že jsme s výsledky spokojeni," uvedl ředitel Daniel Kašička.

Výsledky svých studentů si pochvaloval také ředitel Střední školy elektrotechnické v Ostravě Na Jízdárně Tomáš Führer. „Rovněž ještě nemáme všechny výsledky. Chybí nám angličtina. Vypadá to však, že jsme nad průměrem."

Profilová část maturit včera začala také v Obchodní akademii v Ostravě-Porubě. „U nás maturuje celkem 68 studentů. Matematiku si z nich místo cizího jazyka zvolilo 24. Neudělali ji jen tři. Anglický jazyk zvládli všichni, stejně jako písemnou část v češtině. Jeden ze studentů však neudělal didaktický test," uvedla spokojeně k výsledkům studentů ředitelka obchodní akademie Marie Katapodisová.

K TÉMATU

Výsledky státních maturit v ČR
Z českého jazyka a literatury letos uspělo 97,3 procenta žáků (v roce 2013 to bylo 98,1 procent), meziroční pokles úspěšnosti je o 0,8 %.

Z matematiky uspělo 75,9 % žáků z počtu přihlášených žáků k matematice (v roce 2013 to bylo 79,5 %), meziroční pokles úspěšnosti je o 3,6 %.

Z cizího jazyka uspělo 96,4 % žáků z počtu přihlášených žáků k cizímu jazyku (v roce 2013 to bylo 97,4 %), meziroční pokles úspěšnosti je o 1,0 %.
Zdroj: MŠMT