Mají několik verzí životopisů. V některých svůj vysokoškolský titul uvedou, v jiných ne. Pak z nich volí podle toho, o jakou práci se právě ucházejí. Řeč je o vysokoškolačkách, které se v poslední době stále častěji přidávají k trendu zatajování vysokoškolských titulů. A důvod? Jednoduchý, není pro ně dostatek kvalifikované práce a zaměstnavatelé je na místa určená středoškolákům brát nechtějí.

Aspoň nějakou

Své nejvyšší dosažené vzdělání přestala uvádět potenciálním zaměstnavatelům například Tereza Kolářová, která vystudovala Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

Více k tématu nezaměstnanost v krajiv úterním vydání Moravskoslezského deníku. Vychází s přílohou Ostrava plus.

„Dlouhou dobu po absolvování jsem nemohla najít práci. Nakonec jsem se rozhodla, že vezmu i takovou, na kterou titul nepotřebuji. V tu chvíli jsem ale narazila na neochotu zaměstnavatele mě přijmout z důvodu překvalifikování. Pak jsem si řekla, že když příště titul do životopisu neuvedu, budu mít větší šanci získat alespoň nějakou práci," svěřila se svým příběhem šestadvacetiletá Tereza.

Diskuze na internetu

Mladé ženy o zatajování titulů často debatují ve veřejných internetových diskusích. „Svůj titul jsem také začala tajit, všude mi totiž řekli, že nejsou schopni moje vzdělání zaplatit," uvedla například pětadvacetiletá Nikol.

Bohužel není výjimka. Podle vedoucí referátu trhu práce krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Vladany Piskořové je míst pro vysokoškolsky vzdělané lidi vždy velmi málo. „Na konci prvního čtvrtletí letošního roku evidovala pobočka celkem 206 volných pozic pro vysokoškoláky v celém Moravskoslezském kraji, což je o 54 více než ve stejném období minulého roku. Pro srovnání, míst určených středoškolákům bylo na konci března 2877," informovala Vladana Piskořová.

Podrobné statistiky nezaměstnaných absolventů zpracovává ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle jeho posledních údajů z minulého roku je v kraji více než dvanáct set nezaměstnaných vysokoškoláků a tři čtvrtiny z nich tvoří právě dívky.

Tiskový mluvčí společnosti Jobs.cz, která zprostředkovává práci, Tomáš Ervín Dombrovský se s tímto paradoxem ještě nesetkal. Tím, že se něco takového děje, ale překvapen není. „Pravdou obecně je, že vysokoškoláci berou místa středoškolákům. Absolventů bez praxe je velmi hodně. Každému studentovi proto vždy doporučujeme nastoupit na praxi. Není ale vhodné aby jí byla obsluha u baru nebo prodej v obchodě. Je třeba praxe v oboru, který studují, a kterým by se v budoucnosti chtěli také živit," uvedl Dombrovský.