Symbol industriálních památek Ostravy, nejvyšší bod Dolní oblasti Vítkovic, jednu z dominant města a současně objekt pyšnící se titulem Evropské kulturní dědictví, čeká znovuzrození -podrobnosti o proměně vč. vizualizace najdete zde

Stane se tak téměř do roka a do dne od příchodu jara a letošní jarní rovnodennosti. Odpočítávání zhruba ročního období, ve kterém změní vysoká pec svou podobu i účel, začne tedy už v sobotu a to velmi netradičně.

„Chtěli bychom vytvořit řadu na sebe navazujících ohňů, tak jako to kdysi při příchodu jarní rovnodennosti dělávali Keltové. Pokud nám to dovolí počasí, začneme v sobotu ve 20.18 hodin ohňostrojem na vrchu Landek, ve 20.30 se show přenese k věži Nové radnice v centru Ostravy a ve 20.33 se ohňostroj spustí u Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic,“ vysvětli Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Pec se pak výrazně rozsvítí a bude nasvětlena až do noci z neděle 20. na pondělí 21. března, kdy v 0.21 hodin zhasne a ponoří se na rok do tmy. Poslední nasvícení a zhasnutí vysoké pece se podle Koudely uskuteční za každého počasí, tedy, i kdyby podmínky zhatily připravovaný rozsáhlejší program se světelnou a ohňostrojovou show.

Realizaci projektu architekta Josefa Pleskota, díky němuž bude pec už na jaře 2012 unikátním technicko-historickým skvostem a naučnou trasou, kterou návštěvníci projedou stejně jako pecí kdysi projížděla vsázka, zahájí symbolické zapálení a poté zhasnutí vysoké pece.

„Projekt je natolik významný, že jeho realizaci chceme odstartovat i pro veřejnost viditelně. Proměnu vysoké pece proto realizační tým spojí se symbolikou příchodu nového jara,“ naznačil Jan Světlík, šéf skupiny Vítkovice Machinery Group, vlastníka většiny historických objektů v Dolní oblasti Vítkovic.

Další díl seriálu o projektu Nové Vítkovice najdete vsobotním vydání Moravskoslezského deníku.
Tentokrát se bude týkat proměny VI. Energetické ústředny v takzvaný Malý svět techniky.