„Letos se v pavilonu A představuje více než sto vystavovatelů. Zajímavostí letošního ročníku je například projekt přibližující graffiti jako volný výtvarný styl, originální díla je možné zakoupit v prodejní galerii,“ uvedla mluvčí Ostravských Výstav Petra Filipová.

Návštěvníky akce může kromě vystavovatelů zaujmout i další doprovodný program. Ten zahrnuje například bezplatné poradny týkající se problematiky bydlení či oblíbené soutěže učňů. Velkému zájmu se těší i přehlídka architektonických projektů, které byly přihlášeny do soutěže o přeměnu Černé louky v kulturní klastr.

„Jsou to všechno zajímavé projekty, ale ten vítězný od nizozemského ateliéru Maxwan považuji za nejzdařilejší. Je v něm ponechán velký prostor zeleni, celé je to hezky otevřené směrem k řece Ostravici,“ vyjádřil se student architektury Jakub Riedel.

Ne všichni návštěvníci, kteří ve čtvrtek na výstavu zavítali, však odcházeli spokojeni. Některé zklamala malá účast vystavovatelů, kteří nabízejí nábytek a další vybavení bytů a domů, a naopak velké množství těch, kteří prodávají nejrůznější krouhače zeleniny či čisticí prostředky.

„Stavíme dům a přišli jsme si pro nějaké nápady. Tady jsme jich ale moc nenašli. Maximálně jsme si prohlédli několik dveří a nějaké kuchyně. Konkurence v kráječích na okurky a brambory tady ale byla bohužel větší,“ konstatoval Daniel Stankovič.

Výstava bude otevřena denně od 10 do 18 hodin, v neděli se pak brány zavřou v 15 hodin. Vstupné je šedesát korun pro dospělé, zlevněný lístek přijde na čtyřicet korun.