Mládí v surrealismu

Akademického malíře a grafika Karola Hercíka znám už téměř pětapadesát let. Poznal jsem ho na gymnáziu v Ostravě-Vítkovicích, kde jsme oba studovali.

Už tehdy v hodinách výtvarné výchovy u výborného pedagoga Karla Civína udivoval spolužáky a vlastně celou školu svými barevnými surrealistickými obrazy a velkou touhou studovat na pražské Akademii výtvarných umění. Do našeho hlavního města se nakonec nedostal. Zbyla tu ještě možnost jít na vysokou školu do Sofie. Tu Karol Hercík nakonec využil a v hlavním městě Bulharska absolvoval Akademii výtvarných umění u profesora Svetlina Ruseva a docenta Dobri Dobreva.

Komplex Marica v Ostravě-Porubě, 14. 2. 2024.
VIDEO: Bezdomovce vystřídali stavaři, z Marice bude komplex se sedmdesáti byty

Pravda, surrealismus na čas vystřídal realismus, ale po návratu ze studií, kde poznal svoji manželku, také Češku, jež tam pracovala, si šel svou specifickou uměleckou cestou, a jeho výtvarný rukopis se nevyhnul a dodnes se nevyhýbá ani občasným experimentům.

Později realismus

Řadu let působil jako pedagog, mimo jiné také na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, ale rovněž na Základní umělecké škole V. Petrželky v Ostravě-Hrabůvce. Před lety spoluzakládal výtvarnou skupinu In Signum. Má na svém kontě přes stovku kolektivních a více než tři desítky samostatných výstav doma i v zahraničí.

Ilustrační snímek - seberkilo, 10. února 2024, Ostrava.
Našli jste „rychlé prachy“ v ulicích? V Ostravě úřaduje tajemný dárce bankovek

„Mám rád svoji profesi a také to, že jsem si vedle vlastní výtvarné činnosti mohl vždy nějak svou práci zpestřit. Třeba spoluprací s preparátorským ateliérem, jako tomu bylo koncem devadesátých let. Mohl jsem tak uplatnit své malířské zkušenosti s vazbou na modelované tkáně prostřednictvím speciálních technologií," vzpomíná velmi vitální kumštýř, který 12. února oslavil sedmdesátiny.

Žádný bohém…

Ne, v Hercíkovi rozhodně nehledejte typického bohéma, který vyhledává společenské večírky a flámy. Přátelé o něm tvrdí, že je typem puntičkáře, který v mládí hrál velmi dobře odbíjenou a hodně sportoval. A je rodinný typ, kterému dělají radost jeho dvě dcery a nyní už také vnoučata.

Baník Ostrava je vidět na každém rohu. A nejen v Ostravě.
Baník sem, Baník tam, Baník, kam se podívám

Hodně se angažuje ve Vítkovicích, kde s kronikářkou a výtvarnicí Lenkou Kocierzovou a dalšími nadšenci pořádal výstavy a besedy se zajímavými osobnostmi v Domě u šraněk. Karol Hercík, jenž se narodil v Bratislavě, když tam byla jeho maminka-tanečnice tehdy v uměleckém angažmá, patří k těm zdánlivě nenápadným výtvarníkům, kteří stále něco krásného v životě hledají. A to není zrovna málo…