Nechyběly ani medy všeho druhu i další včelí produkty. K vidění byl i průhledný včelí úl se včelami, příchozí mohli obdivovat i stále populárnější čmeláky.

Dvoudenní akci nazvanou Včela!!! navštívili nadšenci nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. „Vím, že tu jsou turisté z Polska, Běloruska a Slovenska. Je to jedna z nejlepších akcí u nás,“ řekl Deníku Miroslav Rubeš (64 let) z firmy Ru-Ka z Jablonné nad Orlicí, který se včelích setkání pravidelně účastní.

„Někde jsou podobné výstavy rozloženy na týden. První den je nával a pak to upadá. A nakonec jsme rádi, že v dalších dnech někdo přijde. Tady je to vměstnané do dvou dnů. Je tu živo, což je dobře,“ řekl Rubeš s tím, že zájem o včelařství rok od roku narůstá. Výrazných způsobem se podle něj zvyšuje podíl lidí kolem padesátého roku věku. „Hledají nějakého koníčka a vyberou si včelařství,“ dodal Rubeš.

RADY

Začínajícím včelařům doporučil speciální kurzy i zkušenosti ostřílených včelařů. Jak ale zdůraznil, rady včelařských matadorů se mohou výrazně lišit. „Co včelař, to jiná rada. Každý to dělá podle svého, a samozřejmě tím nejlepším způsobem. Včelaři jsou takoví paličáci,“ dodal s úsměvem Rubeš.

Lidé si z výstavy odnášeli nejrůznější výrobky a produkty, mezi kterým nechyběla ani proslulá medovina.

„Máme tu medovinu s několika příchutěmi, například skořicovou, ale největší zájem je o originální medovinu,“ uvedl Martin Carbol (47 let) z firmy Medový dvůr z Kunčiček u Bašky, který potvrdil zvyšující se zájem o včelařství, a to nejen mezi padesátníky, ale i mladší generaci.

„Postaví si dům a začnou se věnovat včelařství, což je dobře,“ prohlásil Carbol, podle kterého je důležitá podpora začínajících včelařů. „Jsem rád, že Moravskoslezský kraj této oblasti věnuje pozornost,“ řekl Carbol s tím, že krajský úřad začínajícím včelařům poskytuje finanční podporu.

ŽIHADLO

Mezi návštěvníky včelího veletrhu byl i Vladislav Lyžbický (63) z Jablunkova.

„Včelařství se věnuji asi třicet let. Tchán měl včely a mě to bavilo,“ řekl Lyžbický, který věří, že se včelařství budou věnovat i jeho vnoučata. „Mají dobře našlápnuto. Jeden z vnuků už má se včelami své zkušenosti. Ze zvědavosti dal hlavu do úlu a samozřejmě dostal žihadlo. Chvilku si pobrečel a za chvíli utíkal znovu k úlu,“ dodal Lyžbický.