Meteorologové varovali, že se na většině území mohou od dnešních 13:00 až do noci vyskytnout velmi silné bouřky. Napršet při nich může v krátké době kolem 50 milimetrů srážek a mohou padat dvoucentimetrové kroupy. 

Varování před vysokými teplotami nad 31 stupňů platí dnes také ještě pro Moravu, Slezsko a střední Polabí. Ve čtvrtek už se mírně ochladí v celé republice, maximální teploty by už neměly stoupat nad tropickou třicítku. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

„Během dnešního odpoledne vzroste potenciál pro vznik velmi silných bouřek, které budou zpočátku vznikat na horách, postupně i jinde. Jejich výskyt bude velmi lokální, to znamená, že se neobjeví na celém území vymezeném ve výstraze. Vzhledem k pomalému postupu bouří budou největším nebezpečím přívalové srážky s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů, výjimečně mohou být úhrny i vyšší,“ uvedl ČHMÚ. Se silnými bouřkami počítá předpověď i pro čtvrtek, spadnout při nich může okolo 30 milimetry srážek.

Po intenzivních bouřkách se mohou rychle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít komunikace. „Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ uvedl ČHMÚ. Lidé by měli kvůli silnému větru zajistit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a při bouřce jezdit po silnicích velmi opatrně.