„Letos pořádáme třináctý ročník novoročního výstupu. Zatím přišlo zhruba devadesát lidí. Výstupy děláme od roku 2006, vyjma roku 2012, kdy byl na haldu zákaz vstupu. Dnes je pěkné počasí, tak počítáme, že přijde kolem osmi stovek lidí,“ uvedl pro Deník Herbert Schenker z Klubu českých turistů a dodal, že v loňském roce si novoroční výhled na Ostravu nenechalo ujít 820 návštěvníků.

„Rekord máme z roku 2013, kdy na Emu vystoupalo 1065 lidí,“ dodal Herbert Schenker.

Šplháme nahoru. Obezřetnost je na místě. Cesta je blátivá. A na vrcholu docela slušně fouká vítr. „Můžeme pokračovat v novoročních oslavách. Zůstala tu láhev rumu,“ zvolal muž, který zdolal vrchol i se svým čtyřnohým přítelem.

„Letos jsem tu podesáté. Mám to kousek, jsem z Muglinova. Halda je naše, těch ze Slezské Ostravy. Takže pokud nejste ze Slezské, budete platit clo,“ vtipkuje šestasedmdesátiletý Jarda Doležal, zatímco jeho kamarád Miroslav Čulík z Ostravy-Poruby, se kterým si tu pravidelně každý rok přijde popřát do nového roku, nám vypráví:

„Na Emu chodím jen o Novém roce, dnešní výstup je asi šestý. Těším se sem, protože potkám takové lidi, jak je tady Jarda. Dole si koupím diplom a čtyřlístek pro štěstí. Loni jsem si pořídil odznak. Všechno, co se týká haldy, sbírám. Mám to tu rád, jsou tu opravdu fantastické výhledy,“ vypráví čtyřiačtyřicetiletý muž.

Scházíme dolů a potkáváme manželský pár, který si při chůzi pomáhá trekovými holemi. „Dnes jsem tu po dlouhé době, celkově asi počtvrté.. Běžně jezdíme v tuto dobu na chalupu do Beskyd. Tentokrát jsem ale nejeli, nejsou tam příjemné podmínky, tak jsme zůstali doma. Byli jsme u dcery se zetěm a ti se na Emu chystali. Tak jsme si řekli, že půjdeme taky.

Včera jsme si připili na nový rok už v devět hodin večer, abychom ráno vstali čilí a výstup zvládli,“ uzavírá usměvavá pětasedmdesátiletá paní Jaroslava z Horní Suché.