Už osmatřicet let pořádá ostravská zoologická zahrada příměstský tábor pro děti. Třetí turnus tradiční letní školy, ve které si děti najdou nejen nové kamarády, ale také se spoustu nového dozvědí, začal v zoo v pondělí.

„Každý ročník má své zaměření – letos jsme zvolili evropské šelmy kvůli probíhající kampani evropských zoologických zahrad na jejich záchranu a dravce z důvodu zapojení ostravské zoo do projektu Návrat orla skalního do České republiky,“ vysvětluje Šárka Bartáková z ostravské zoo. „Nejvíce se děti těší na samotný kontakt se zvířaty. Navštěvují žirafy, lamy nebo poníky. Zrovna teď děti dostaly za úkol vyrobit model výběhu pro vydry, vlky, rysy a medvědy na základě informací z předcházející přednášky,“ jmenuje některé z lákadel Bartáková.

Tábor je mezi dětmi velice populární. Organizátoři letos navýšili počet konaných turnusů z jednoho na tři. „Moc se mi líbí soutěže, které tady děláme. Nejlepší ale bude, až půjdeme uklízet hrošinec,“ těší se Karolína Marková.

Malí zoologové vymýšlí zvířatům zábavu

Kromě zábavy má tábor i naučnou funkci. Děti se prostřednictvím akčních her, poznávacích soutěží i vlastní tvůrčí činnosti dozvídají mnoho zajímavostí o zvířatech. „Dnes jsme se třeba dozvěděli, jak má medvěd velké hovno,“ směje se Pavla Galvasová. „Navíc jsem ráda, že nemusím být jen u baráku, a mám nějakou změnu,“ dodává dívka.

Malí zoologové mají také možnost vymýšlet nejrůznější věci, kterými by zvířata ve výběhu zabavili. „Ve volné přírodě šelmy musejí překonávat různé překážky při lovu zvěře. To je jim v zajetí odepřeno, a mají tak sklony k nudění, proto jim dopřáváme různé skrývačky potravy a jiné záludnosti, kterými je držíme v kondici,“ sděluje Bartáková.

O příměstský tábor v Zoo Ostrava každoročně projevují zájem i studenti, kteří se jako dobrovolníci chtějí podílet na jeho organizaci, a často tím jejich spolupráce se zoologickou zahradou nekončí.

Andrea Wantulová, Tereza Krumpholozová