Mimo jiné se mluví o průjezdu přes Šilheřovice a polské Chalupki na D1 u Bohumína. Deník si to v pátek vyzkoušel na vlastní kůži.

Vyjeli jsme od gymnázia v Hlučíně. Souběžně s námi se do Ostravy ze stejného místa vydal i spolupracovník Deníku. Zvolil městskou dopravu, pro níž zůstal most otevřený. Konkrétně šlo o linku 66 s následným přestupem na tramvaj v ostravské Nádražní ulici. Cíl: očkovací centrum na Černé louce v Ostravě.

Startujeme

Máme s sebou mezinárodní certifikát o absolvování dvou očkovacích dávek proti covid-19. A to jak v papírové podobě, tak i stažený v mobilním telefonu. Není totiž vyloučeno, že nás budou kontrolovat polští policisté.

S pevnou vírou, že informace na portálu ministerstva zahraničí o podmínkách cestování do Polska jsou správné a aktuální, startujeme auto.

Pohoda

Cesta z Hlučína do Šilheřovic probíhá v naprostém klidu. Před námi nikdo, za námi dvě auta. S mírnou nervozitou přejíždíme státní hranice. Důvodem jsou nejrůznější zvěsti o polských policejních kontrolách zaměřených na české řidiče. Nic z toho se ale v obci Chalupki nekoná. Předpisově dodržujeme čtyřicetikilometrovou rychlost.

Menší zdržení v podobě spuštěných závor přichází u kdysi obávaného železničního přejezdu, kde v minulosti nebyl problém nabrat i více než patnáctiminutové zpoždění.

Před námi stojí asi deset aut, nečekáme ani tři minuty a pokračujeme v jízdě. Na první a jedinou policejní hlídku narážíme u výjezdu z obce Chalupki.

Dostáváme se do České republiky a po chvíli „frčíme“ po D1, která nás dovede až k výjezdu u Slovenské ulice v Ostravě-Přívoze.

Ještě si uděláme malou zajížďku (kilometry a čas do jízdy nepočítáme) k nedalekému uzavřenému mostu přes řeku Odru, kvůli kterému vše absolvujeme. Zajímá nás, jak čilý stavební ruch zde panuje.

close Cestou jsme si „odskočili“ k opravovanému mostu v Ostravě-Přívoze. Nutno podotknout, že na něm panoval čilý ruch. info Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch zoom_in Opravovaný most v Ostravě-Přívoze, pátek 4. června 2021.

Nutno podotknout, že se dělníci opravdu činí. Vracíme se z malé zajížďky a pokračujeme k očkovacímu centru na Černé louce.

Sečteno, podtrženo: bez započtení zajížďky k mostu nám cesta od gymnázia v Hlučíně až na ostravskou Černou louku trvala sedmatřicet minut, najeli jsme přibližně třicet kilometrů se spotřebou 1,8 litru benzinu, což v přepočtu znamená kolem šedesáti korun.

A jak dopadl spolupracovník Deníku? Ten se i s přesedáním a nezbytnou cestou pešky k autobusu a od tramvaje dostal na Černou louku za 38 minut. Cestoval na SMS jízdenku za 32 korun.

SROVNÁNÍ - trasy od gymnázia v Hlučíně k očkovacímu centru na Černé louce v Ostravě:
Autem přes Polsko – 37 minut, 60 korun
Veřejnou dopravou (autobusem na lince 66 s přesednutím na tramvaj a nezbytnou cestou pěšky) – 38 minut, 32 korun

Polská pravidla

Co platí pro cesty do Polska dle webu ministerstva zahraničí

Obecně platí povinná desetidenní karanténa nahraditelná negativním antigenním/PCR testem ze země, odkud cestující přijíždí.

Cestující jsou osvobozeni od karanténní povinnosti, včetně předkládání testů, v případě předložení potvrzení o provedeném očkování proti covid-19. Musí se ale jednat o úplné/ukončené očkování vakcínou registrovanou v Evropské unii. V případě naočkování pouze jednou dávkou ze dvou jsou cestující v procesu očkování a ještě nejsou očkováni ve smyslu platného nařízení Vlády PL.

Potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 v posledních šesti měsících patří mezi výjimky z jinak povinné desetidenní karantény. Jeho formu však související nařízení Rady ministrů PL nespecifikuje. Doporučuje se využít česko-anglickou jazykovou mutaci lékařského potvrzení s razítkem zdravotnického zařízení a odpovědného lékaře.

Stávající právní úprava Polska neupravuje žádnou věkovou hranici, která by z výše uvedené povinnosti cestující osvobodila – tudíž se to týká všech cestujících (i dětí) bez ohledu na jejich věk.