Do obchodního centra chodí návštěvníci většinou nakupovat, já tady ale jdu s úplně jiným záměrem. Otestuji totiž své možnosti a sílu svého žaludku. „Chcete si to vyzkoušet?" směje se na mě už z dálky Tytus Tschuk. Takhle netypicky se jmenuje Polák, který stroj obsluhuje. Ani na vteřinu neváhám a jdu do toho. Krátká instruktáž je mi hned jasná. Hlavně si nesmím zapomenout vyndat zubní protézu, vyplivnout žvýkačku a vyprázdnit obsah kapes, upozorňuje mě informační tabule před strojem. To první asi nebude třeba, říkám si.

Tschuk mě pouští ke gyroskopu. Neohroženě usedám do koženého křesla, které je napevno přidělané k nejmenšímu ze tří kruhů gyroskopu. Zapínám si popruhy a obsluha mi stahuje bezpečnostní rám, abych ze sedačky nevypadla. Připadám si, jako bych sedala do stíhačky. Strach nemám, tedy aspoň prozatím. „Budu vás točit ručně, takže až se vám to přestane líbit, dejte vědět," volá na mě mladý Polák.

Atrakci s 3G přetížením, která stojí přímo naproti hlavnímu vchodu obchodního a zábavního centra Forum Nová Karolina navštěvují týdně stovky lidí. Vyzkoušela ji i redaktorka Deníku.

Začíná jít do tuhého, jsem hlavou dole a nohama nahoře. Gratuluji si, že jsem ráno nestihla posnídat. Snažím se smát do objektivu, ale s přibývající rychlostí mi úsměv pomalu mizí z tváře. Silou zatahuji hlavu do sedačky, přítlak mi nechce moc pohybu dovolit. Tschuk mi asi chce ukázat, co jeho stroj dokáže. Kormidlem otáčí čím dál víc. Kruhy se kolem mě míhají jeden za druhým a já začínám mít pomalu dost.

To by stačilo, křičím na Tschuka. On sundává ruce z kola, které víc než řízení rychlosti připomíná ovládání míchačky na maltu. Je to za mnou, pomalu se zastavuji, odepínám popruhy a nejistě vysedám z křesla. Pro jistotu mě přidržuje, kdybych zavrávorala. „Vojáci a piloti stíhaček mají přetížení ještě několikanásobně vyšší," říká muž. To si ani nechci představovat, odvětím na jeho poznámku. V břiše cítím lehkou nevolnost. „Tady kousek je koš, kdyby náhodou," upozorňuje mě vtipně Tschuk a do ruky mi dává certifikát. „Je to diplom, který potvrzuje, že jste to zvládla," dodává na závěr.

Atrakci s 3G přetížením, která stojí přímo naproti hlavnímu vchodu obchodního a zábavního centra Forum Nová Karolina navštěvují týdně stovky lidí. Vyzkoušela ji i redaktorka Deníku.