close Emeritní rektor olomoucké univerzity Josef Jařab převzal od své alma mater Cenu Františka Palackého. Červen 2012 info Zdroj: Deník/Jiří Kopáč zoom_in Emeritní rektor olomoucké univerzity Josef Jařab. Státní vyznamenání in memoriam obdržel amerikanista, literární historik, předkladatel a politik, rodák z Kravař Josef Jařab. Studoval na hlučínském gymnáziu, pak absolvoval státní zkoušky z angličtiny a ruštiny na Univerzitě Palackého, nastoupil na jazykovou školu v Ostravě.

V roce 1968 se stal na Karlově univerzitě doktorem filosofie, získal i titul kandidát věd, v roce 1986 byl habilitován a jmenován docentem. Byl prvním polistopadovým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 1996 do roku 1998 byl senátorem za olomoucký obvod, v letech 2000 až 2006 byl pak senátorem za obvod Opava. Rok působil i jako člen Rady České televize. Zemřel letos v květnu - více zde.

Pilot RAF z Ostravy

close Pamětní deska věnovaná Oldřichu Doležalovi. info Zdroj: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR zoom_in Pamětní deska věnovaná Oldřichu Doležalovi. In memoriam byl pak oceněn Oldřich Doležal, pilot RAF, rodák z Moravské Ostravy. Pracoval u firmy Baťa ve Zlíně, kde absolvoval výcvik pro sportovní letadla.

V září 1940 vstoupil do zahraniční československé armády a až do konce války sloužil u Britského královského letectva. V březnu 1946 nastoupil jako šéfpilot k baťovské letecké dopravě, o dva roky později přešel k Československým aeroliniím (ČSA).

Byl jedním z hlavních účastníků historicky největšího úletu v českých dějinách - 24. března 1950. Tehdy přeletěla tři dopravní letadla ČSA železnou oponu na západ.

Ladislav Světlík, Oldřich Doležal a Vít Angetter za 2. světové války nasazovali své životy v britském letectvu v bojích o Británii, za svobodu naší i celé Evropy. Počátkem roku 1950 úspěšně absolvovali koordinovaný úlet tří letadel na Západ - více zde.

První oceněná Romka

close Zpěvačka Ida Kelarová. info Zdroj: Archiv Filharmonie Brno zoom_in Zpěvačka Ida Kelarová. Historicky první romskou ženou, která převzala státní vyznamenání, se stala zpěvačka, sbormistryně a pedagožka Ida Kelarová, která je rodačkou z Bruntálu. Studovala na opavské Lidové škole umění a následně hru na klavír a violoncello na Janáčkově konzervatoři v Brně.

Je zakladatelkou pěveckého sboru Čhavorenge, v němž se věnuje romským dětem, dlouhodobě spolupracuje s Českou filharmonií, organizuje romský festival Gypsy Celebration Hartmanice a se skupinou Romano Rat koncertuje po celém světě. Je také zakladatelkou Mezinárodní školy pro lidský hlas. Ida Kelarová je sestrou zpěvačky, houslistky a herečky Ivy Bittové.

Populární vědec, astronom a astrofyzik

close Popularizátor astronomie Jiří Grygar ve slánské hvězdárně. info Zdroj: Lenka Mojžíšová zoom_in Popularizátor astronomie Jiří Grygar. Se Slezskem je spjat také nejvýznamnější český popularizátor vědy, astronom, astrofyzik Jiří Grygar. On sám jako malý před válkou vyrůstal v Opavě, poté i v Ostravě, jeho otec v roce 1918 maturoval na opavském českém gymnáziu. Jiří Grygar vystudoval fyziku na Masarykově univerzitě v Brně, astronomii na Univerzitě Karlově, kde získat také titul doktor přírodních věd, je také kandidátem věd.

Jiří Grygar působil na půdě Slezské univerzity jako člen správní rady, přednášel zde a opavští studenti o něm dokonce před několika lety natočili celovečerní dokumentární snímek Grygar. Jiří Grygar se celý život věnuje popularizaci astronomie a příbuzných oborů fyziky, publikoval více než dvě stovky odborných prací. Za svou vědeckou a popularizační činnost získal nespočet cen, také mezinárodních.

Jména všech oceněných najdete zde.