Možná si ještě vzpomenete na dubnový Den vzduchu před Novou radnicí, kde se přišly stovky lidí „vysmát smogu“. Netradiční a vtipně laděný happening byl první viditelnější aktivitou obecně prospěšné společnosti Čisté nebe, která se zrodila loni na podzim.

Věcným přístupem se snaží upozorňovat na problematiku znečištěného ovzduší na Ostravsku i nadále.Ve čtvrteknapříklad předali členové Čistého nebe otevřený dopis ministru životního prostředí.

„Chceme vědět, co přinese Akční plán ministerstva. Zajímají nás jeho konkrétní cíle a termíny, nejen prázdná slova,“ řekl za sdružení Jan Kozina.

Sedmatřicet otázek, které Čisté nebe k Akčnímu plánu má, je vyvěšeno na jeho webových stránkách. Lukáš Ženatý, který má plán na starosti, slíbil, že ministr do čtrnácti dnů na otázky odpoví.

K dalším zajímavým aktivitám Čistého nebe patří práce na užitečné aplikaci pro chytré telefony, která bude mít název Smog Alarm. Do měsíce by měla být dostupná pro telefony se systémem Android, v plánu je i verze pro iPhony.

„Uživatelé budou díky té aplikaci moci kdykoliv zjistit, jaké jsou v daném místě aktuální koncentrace polétavého prachu nebo třeba oxidu siřičitého, který teď kvůli likvidaci lagun trápí mnoho obyvatel Ostravy,“ vysvětlila ředitelka Čistého nebe Markéta Ubíková.

Jan Kozina pak ještě doplnil, že právě laguny jsou problém, na který se bude chtít blíže podívat: „Například budeme chtít usilovat o to, aby se těžba lagun v období smogu zastavila.“

„Chceme v Ostravě žít dál, jsme hrdí na toto město. Lidé tady ale můžou být šťastní, jen když se ovzduší zlepší. Proto chceme vidět, že s tím někdo něco konkrétního dělá. Bojujeme za svůj vzduch,“ uzavřel další člen Čistého nebe Andreas Triandafilu.