„Něco v té věci smrdí víc než jen uhlí. Nikdo nemá chuť se v tom vrtat. Všichni se honosí, co vše nedělají pro lepší ovzduší, a pak povolí takové svinstvo?“ štve Tomáše Luňáčka z Heřmanic.

„Na vlastní oči vídám, jak ta velká špinavá auta ze skládky jezdí nezaplachtovaná, jak výšky hromad jsou mnohem vyšší, než bylo stanoveno, a jak se tam práší,“ popisuje své poznatky s terminálem provozovaným společností AWT.

To je poněkud v rozporu s výsledky, které přinesla nedávná kontrola ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ty hovoří o budoucím terminálu, na kterém se nic neděje. Ostatně úplně vyjasněné není ani to, jak je to s povolením provozu. Dosud se totiž vede odvolání, byť podle provozovatele se má údajně týkat jiné části areálu.

DOSTALI „ECHO“?

„Místní šetření inspekce bylo neohlášené, respektive ohlášené až na místě,“ sdělila k nedávné akci mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Lidé však už minulý týden potvrzovali, jak pár hodin před provedenou kontrolou viděli v areálu čilý ruch na odstraňování „kompromitujících prvků“ a hovoří o vzniku Potěmkinovy vesnice. Otázka zní: Jak firma o inspekci věděla?

Práce v podzemí černouhelné šachty. Ilustrační snímek.
Jak dnes žijí horníci v Moravskoslezském kraji? Po havířích je poptávka!

„Máslo na hlavě musejí mít úředníci,“ převládá jasný názor. Obdobný už dříve vyslovil také spolek AOPK, který proti zprovoznění terminálu podal odvolání (později jej stáhl). Spolek uvedl, že „úředníci jsou podjati a vedeni k tomu povolit za každou cenu“ a že „AWT si v minulosti příslušné orgány zavázalo formou různých sponzorských darů“.

VLASTNÍ INICIATIVA

Lidé nevěří, že se samo od sebe ve věci něco změní. Proto se rozhodli vzít situaci do svých rukou. Vše začalo minulý týden společnou schůzkou několika občanů se zástupci obecně prospěšné společnosti Čisté nebe, Pirátů a hnutí Slezská pro život. „Bylo rozhodnuto řešit to silou. Ještě o všem budeme mluvit, ale prvním krokem zřejmě bude vznik petice,“ usnesly se podle informací Deníku zúčastněné strany.

Že by se jinak ve věci něco změnilo, není pravděpodobné. „Inspekce nepředpokládá v dané lokalitě provádění dalších kontrol,“ potvrdila Nastoupilová z ČIŽP s tím, že provádění kontrol je v kompetenci příslušného stavebního úřadu.

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) předal Jarkovi Nohavicovi medaili.
Písničkář Nohavica si přijel do Kremlu pro medaili. Putinovi zazpíval rusky