Deník se situaci v největším zdravotnickém zařízení v regionu s obratem takřka pět miliard korun věnoval v pátečním vydání, kde dostal prostor i největší favorit na vítězství v konkurzu a dočasně pověřený ředitel FNO Evžen Machytka.

Právě jeho výroky vyvolaly reakce u vedení Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU). Evžen Machytka v rozhovoru odmítl, že by byla situace mezi oběma institucemi (FNO a LF OU) napjatá. „Zajímavé je, že při rozhovorech s akademiky a není jich málo tento názor neslýchám,“ uvedl Machytka s tím, že další spolupráci vidí optimisticky. „S vedením lékařské fakulty jsem už několikrát jednal, pokaždé s velmi dobrým výsledkem a příznivými reakcemi ze strany vedení fakulty. Na pokračování spolupráce mají evidentně zájem obě strany, fakulta i nemocnice,“ uvedl Machytka.

Fakultní nemocnice v Ostravě.
Soudný den fakultní nemocnice se blíží

Reakce protistrany na sebe nenechala dlouho čekat. Zakládající i stávající děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošt Martínek zaslal včera Deníku dopis, kde slova Evžena Machytky vážně zpochybňuje.

Lékařská fakulta ostatně už v polovině března svůj postoj oznámila otevřeným dopisem politickým špičkám Moravskoslezského kraje, respektive Ostravy.

V něm vyjádřila velké obavy, že dočasné jmenování Evžena Machytky na post ředitele a návrat doktora Pavla Zonči na půdu FNO bude s velkou pravděpodobností mít negativní dopad na spolupráci mezi oběma institucemi.

Fakultní nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
Fakultní nemocnice Ostrava: zuří válka o moc

„Náš postoj se nemění. Evžen Machytka je úzce propojen s kontroverzním lékařem Pavlem Zončou, který se aktuálně soudí s FNO i LF OU,“ vysvětluje Arnošt Martínek. „Nespokojenost se spoluprací s FNO byla veřejně vyjádřena naposledy na Sboru přednostů a primářů, který se konal dne 19. března,“ tvrdí Martínek.

To, že spolupráce nefunguje, lze doložit i konkrétními kroky v oblasti personální politiky FNO.

„Za velmi nestandardní považujeme třeba způsob ukončení pracovního poměru (okamžitá abdikace) doktora Igora Penky, který byl přednostou chirurgické kliniky a zároveň je vedoucím katedry chirurgických oborů naší fakulty. Ukončení pracovního poměru bylo provedeno bez souhlasu i v protikladu k dalším záměrům lékařské fakulty,“ uvedl Martínek.

Dalším závažným personálním problémem je podle jeho slov zatím dva měsíce neujasněné stanovisko vedení FNO k pokračování zdravotnických úvazků renomovaných profesorů, kteří významným a zásadním způsobem zvyšují úroveň LF OU v oblasti hepatologie (Jan Lata), nefrologie (Vladimír Teplan), diabetologie (Milan Kvapil).

Budova Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v centru města.
Umístění „ekonomky“ je nejisté. Pomůže průzkum?
Boj o „ekonomku“ v Ostravě. Jak budoucnost fakulty VŠB-TUO ovlivní politika?