Hořící halda v Heřmanicích se postupně likviduje. Hlavně v letních měsících, kdy je sucho, trápí místní obyvatele zvýšená prašnost a nepříjemný zápach, které práce doprovázejí. Heřmaničtí mají obavu, aby se teď ještě nepřidal hluk z nového stroje. Firma Ridera Bohemia, která má odtěžování na starosti, tady chce umístit novou linku. Ta z hlušiny oddělí uhlí a čistý kámen.
„Když bagrují a je sucho, tak se dosti práší a máme zaprášená auta i parapety. Snad to nové zařízení nebude příliš hlučné, chvíli se to vydržet dá, ale kdybychom to měli trpět několik let, tak to bude horší,“ řekl Deníku jeden z obyvatel přilehlých ulic.
Neměla by…
Roman Orlík z firmy Ridera Bohemia uklidňuje, že nová technologie by neměla způsobit zvýšenou prašnost ani hluk.
„Technologie, kterou navrhujeme, je na mokré bázi. Když to řeknu zjednodušeně, všechnu hlušinu namočíme do vody, následně ji vypereme, a oddělíme tak zbytkovou hořlavinu od inertního kamene. Tím, že je to všechno v mokrém procesu, tak tam de facto není žádná prašnost,“ popsal proces Roman Orlík, ředitel pro strategické projekty společnosti Ridera Bohemia s tím, že zařízení bude schováno za stromy, a nebude tudíž téměř slyšet.
Město novou úpravárenskou linku povolilo, ale dalo firmě jasné podmínky, které musí dodržet, aby nedošlo ke zhoršení emisní situace. Opatření se vztahují i k samotné těžbě.
„Jde například o průběžný úklid komunikací a jejich skrápění a také upřednostnění dopravy odtěžených a upravených materiálů po železnici,“ vyjmenovala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.
Stop za smogu
V době, kdy bude nad městem smog, musí firma těžbu zastavit. Zástupce firmy Ridera Bohemia se vyjádřil, že firma se městu bude snažit vyjít vstříc. Odtěžení haldy je navíc jediná možnost, jak zabránit jejímu prohoření, při kterém do ovzduší unikají škodlivé látky.
Stížnosti obyvatel související s odtěžování haldy pravidelně prověřuje Česká inspekce životního prostředí. V místě už jsou nyní třídicí a drticí linky. Právě ty jako střední zdroje znečištění inspekce kontroluje. „Žádná pochybení, za která by musely být uděleny sankce, jsme ale dosud nezaznamenali,“ řekl Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí. Dodal, že stížností za poslední půl rok výrazně ubylo.
K tématu
Halda v Heřmanicích je považována za starou ekologickou zátěž. Hlušina v haldě, která se tu ukládala od roku 1907 do roku 1970 a obsahuje spoustu zbytků uhlí, už léta prohořívá. Odborníci rozhodli, že haldu je nutné odtěžit. Zem pak bude zase jako placka. Odtěžování začalo v roce 2009 a bude trvat patnáct let. Probíhá takzvaným kráterovým způsobem, to znamená, že obvodové části haldy budou těženy naposledy.