Zatím však ani nenaznačil, kde by odběrové místo s kapacitou až 2000 odběrů denně mohlo stát. „Máme několik tipů. Zatím se místo vybírá,“ řekl Vondrák. Jednou z podmínek je dobrá dostupnost autem a také městskou dopravou.

Přípravu dostal na starost šéf hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček. „Nové odběrové místo bylo mělo stát do deseti dnů. Postavit ho rychleji není technicky zvládnutelné,“ dodal hejtman.

Odběrové místo COVID-19 v EUC Klinika v Porubě, 24. října 2020 v Ostravě.
ON-LINE: Nakažený je každý třetí testovaný. Nové restrikce vláda zatím neplánuje

Řekl také, že dříve zmiňovaná stavba polní nemocnice na ostravském výstavišti je až poslední krizová varianta. „Ta doufám nenastane,“ řekl Vondrák a připomněl, že kraj má slušnou zásobu lůžek pro pacienty nakažené covidem.

K dispozici je léčebna v Hrabyni a v Lázních Karlova Studánka, dohromady asi 700 lůžek. Další záloha je pak v Klimkovicích a případně v Lázních Darkov.

Klienty postižené koronavirem z domovů seniorů kvůli izolaci vozí do Bílovce a Domova Březiny v Petřvaldu. Připravují se další místa.

Ačkoliv vláda zatím nevyhlásila přímo celostátní karanténu, opatření proti druhé vlně pandemie covidu-19 značně omezila život lidí.
Jak přežít podzim s covidem: Odborníci radí, z čeho slevit, čemu se věnovat více