Tedy, abychom byli naprosto přesní, její model, který čítá osm planet, dvě planetky, jednu trpasličí planetu a samozřejmě nechybí Slunce.

Modely těchto jedenácti hvězdných těles jsou rozesety na ploše třiceti kilometrů po Opavě a nejbližším okolí. Vše je přesně dáno měřítkem 1:627 000 000 tak, aby rozmístění modelů planet a hvězd bylo skutečně takové, jaké je v kosmu. Už loni se stezka dočkala svého rozšíření, když k Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu přibyly některé jejich měsíce.

Budova, kterou má od církve pronajatou Středisko volného času Opava. Sídlí zde i loutkové divadlo. 10. července 2023.
Jaký bude osud loutkového divadla v Opavě? Město už jedná s církví o prodeji

Nyní je vesmírná procházka ještě atraktivnější, protože je bohatší o poutavé informační cedule, které vyráběli opavští studenti. Sny autorů jdou ale ještě dál, pohrávají si třeba s myšlenkou propojit opavskou stezku s Dolní oblastí Vítkovic.

Planetární stezka byla zpřístupněna v roce 2006. Jednotlivé modely v podobě větších či menších kuličkek jsou vždy umístěny u některé významné památky či instituce, středobodem soustavy je samotné Slunce, vystupující v podobě kašny zvané „koule“ před opavskou radnicí. Právě zde vesmírná procházka začíná, poutníci pak postupně potkají všech osm planet sluneční soustavy, trpasličí planetu Pluto a dvě planetky Oppavii a Silesii. U čtyř planet jsou instalovány i některé zmíněné měsíce.

Činili se studenti „Kolofíku“

Další upgrade nastal nedávno, konkrétně v podobě informačních panelů, které jsou dílem studentů Střední školy technické Opava. „Na infocedulích planetární stezky pracovalo dvanáct žáků druhého ročníku oboru zámečník pod vedením učitele odborného výcviku Marka Ulitzky a vyrobili devět kusů. Podnět k nám do školy přišel na základě naší dlouholeté spolupráce od pana Petra Pavlíčka a zakázku zadával opavský magistrát prostřednictvím paní Jany Foltysové,“ popsal Deníku ředitel opavského „Kolofíku“, jak se střední škole přezdívá, Josef Vondál.

Nehoda auta v Klimkovickém tunelu.
Už tak omezený provoz na dálnici kvůli údržbě tunelu zastavil planý poplach

Právě Petr Pavlíček, bývalý ředitel Mendelova gymnázia, byl loni hlavním iniciátorem doplnění měsíců a sám spolu s dalšími dobrovolníky tak dokončoval myšlenku starou dvacet let. „Je bezva, že infocedule vyrobil Kolofíkáč a jeho žáci. Musím za spolupráci jednoznačně poděkovat městu Opava, speciálně panu Lichnovskému, Drozdkovi, Stanjurovi a paní Foltysové,“ říká Petr Pavlíček.

Mapy, leták, web

Mimo jiné se stezka dostala už i na mapový portál Mapy.cz a existuje i průvodce, který si zájemci mohou stáhnout prostřednictvím webu na www.opava-city.cz/tic, nebo si jej v tištěné formě vyzvednout v infocentru na Horním náměstí. Jednotlivé trasy se jim pak jednoduše zobrazí po naskenování QR kódu, stezku lze absolvovat pěšky, na kole i autem. Vše se ukáže v mapách. K dispozici je také nový informační leták.

Odpadky uložené mimo popelnice fotí popeláři, fotky pak míří na odbor životního prostředí.
Popeláři a úředníci v akci: Opavané, třídíte? Pokud ne, bude nepořádek na fotce

„Astronomické texty k němu tvořil doktor Tomáš Gráf, texty k objektům, nacházejících se v těsném sousedství modelu, pak sestavovali kolegové z Hlásky, fotografie dodalo Turistické informační centrum, přesněji kolega Lichnovský. Vizuální podobu letáku tvořili především univerzitní grafik Alex Ochonský a z Hlásky pak Marek Drozdek. Náklady na tisk šly za Slezskou univerzitou,“ upřesnil David Slosarczyk z Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Planetární stezka brzy dostane své vlastní webové stránky. „Intenzivně se na nich pracuje, k dosažení budou na adrese helios.opava.eu. Bude zde více povídání, více fotografií než v letáku. Chybět nebudou populárně-naučná videa o naší sluneční soustavě, interaktivní mapky a další,“ dodává Slosarczyk.

Zámek Dolní Životice.
FOTO: Zámek na Opavsku už nebude sociálním zařízením. Co s ním bude dál se neví

Petr Pavlíček by však chtěl stezku posunout ještě dále. „Mým snem je spojit Opavu se Světem techniky v Dolní oblasti Vítkovic, a to pomocí planetek. Dalším záměrem je pak doplnění o virtuální realitu ve spolupráci s ČVUT Praha. V mých vizích pod názvem Opava technická mě podporují dva pánové, a to Petr Klán a David Slosarczyk,“ prozradil Petr Pavlíček. Zájemci mohou navštívit stránku www.opavskestonehenge.cz, kde se dočtou o planetární stezce, ale i o dalším přání Petra Pavlíčka, a sice postavit v Opavě Stonehenge.

Planetární stezka Opava

Slunce – Opava, Horní náměstí

Merkur (92,3 m od Slunce) – Opava, Slezské divadlo

Venuše (172,6 m od Slunce) – Opava, Matiční ulice

Země (238,6 m od Slunce) – Opava, Dvořákovy sady

Mars (363,5 m od Slunce) – Opava, rektorát Slezské univerzity

Oppavia, Silesia (660 a 740 m od Slunce) – Opava, náměstí sv. Hedviky

Jupiter (1 241,5 m od Slunce) – Opava, Víceúčelová hala

Saturn (2 286,3 m od Slunce) – Opava-Jaktař, pod kostelem

Uran (4 571,1 m od Slunce) – Milostovice, vojenská pevnost

Neptun (7 158,5 m od Slunce) – Stěbořice, kulturní dům

Pluto (9 419,9 m od Slunce) – Nový Dvůr, arboretum