Několikadenní trhy vždy zhruba týden a půl před Štědrým dnem pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, které pro tyto účely mělo halu v nájmu. Když však letitý organizátor trhů Jiří Tomčík odešel do důchodu, nenašel se nikdo, kdo by po něm starost o letitou tradici převzal. Alespoň takové je stanovisko dnes už bývalého pořadatele trhů.

„Byla s tím práce na půl roku dopředu, vyžadovalo to spoustu času a úsilí,“ říkají lidé z Tomčíkova okolí.

Trhovci dodnes na známé číslo volají a ptají se. Dostávají však stejnou odpověď. „Trhy nebudou. Skončily. Nemá je kdo organizovat.“

SVOU ROLI SPLNILY

Většinou však slyšíte hlasy, že za jejich koncem stojí upadající kvalita a slabý zisk. Proto se nad nimi záštitu nechystá převzít ani provozovatel haly, společnost Vítkovice Aréna. „Tři čtyři roky měly sestupnou tendenci co do množství prodejců i rozmanitosti zboží. Stala se z toho v podstatě tržnice,“ přiznává obchodní ředitel Vítkovice Aréna Jan Kostecký.

Společnost v nich neviděla perspektivu do budoucna, proto ani neuvažovala nad tím, že by sháněla jiného provozovatele nebo se jich ujala sama. „Splnily svou historickou úlohu, ale dnes už patří na náměstí a otevřená prostranství. V Ostravě je takových trhů dostatek,“ míní Kostecký.

MRZÍ NÁS TO

Živnostníci, kteří zde své zboží prodávali, však smutní. „Mrzí nás to. Účastnili jsme se jich od samého začátku, a byť zisk postupně klesal, stále se to vyplácelo, navíc to byla solidní reklama,“ říká Martin Koziol, který zde prodával autopotahy.

Podle něj v posledních letech na trhy chodili lidé vyhledávající spíše levnější zboží, navíc pozoroval výrazný úbytek prodejců především na hlavní ploše v hale. „To je podle mě pravý důvod zániku. Minimálně ten poslední ročník se jim určitě už nevyplatil,“ soudí Koziol.