Nejvhodnějším časem pro jejich pozorování je období kolem 12. srpna, kdy je roj nejaktivnější a lze spatřit až devadesát meteorů za hodinu. Právě v tento den pořádá Planetárium Ostrava společné pozorování oblohy.

Akce začíná v pátek 12. srpna ve 21 hodin a skončí v sobotu ve čtyři ráno.

„Pozorovat se bude venku před areálem, je proto vhodné, aby si lidé vzali teplé oblečení, karimatku a spacák," říká Ivana Marková, vedoucí Planetária Ostrava.

„Na počasí ale nezáleží, akce se bude konat i za nepříznivých podmínek, uvnitř bude připraven náhradní program. Návštěvníkům budou o meteoritech přednášet lektoři a samozřejmě budou mít k dispozici dalekohledy. Dále se budou moct podívat na pořad Divoký vesmír o kosmických katastrofách nebo si osahat vybrané meteority z kolekce planetária," dodává Marková. (vek)

K TÉMATU

S MLÉČNOU DRAHOU NAD HLAVOU„Perseidy jsou vlastně meteorický roj. Okolo Slunce obíhá velké množství komet a většina z nich se nikdy nevrací. Některé se dostanou na bližší sluneční dráhu a obíhají tak okolo něj v periodě pod dvě stě let," vysvětlil již dříve pro Deník Karel Turnovský z prostějovské hvězdárny.

„Při každém průletu kolem Slunce však komety ztratí část své hmoty, takže se postupně zmenšují. Tančí svůj tanec smrti," zamyslel se vedoucí hvězdárny a pokračoval: „A jak po elipse tančí, kousky, které z nich odpadávají, zaplní postupně celou dráhu komety. Občas se najdou takové komety, které kříží dráhu Země, a ta pak prolétá tím shlukem drobounkých částic, jakousi řekou, kterou vytvořily. Částice pak vstupují do atmosféry Země a vznikají z nich meteory. Ty se pohybují asi 80 až 120 kilometrů nad naší planetou," vysvětloval Karel Trutnovský.

V této výšce je téměř dokonalé vakuum, ale když tam těleso vstoupí, vzduch jej zbrzdí a ono se díky tomu na návětrné straně rozpálí. Jak letí vzduchem, ionizuje ho a tím za ním zůstává svítící dráha. To je meteor. Za hodinu může podle jeho slov spadnout na celé obloze i 100 meteorů. A kde se dají pozorovat?

„Kdekoliv, kde lišky dávají dobrou noc. Tedy tam, kde je co největší tma. Hlavně mimo města. A nejvíc jsou vidět nad ránem, po půlnoci. To je dané tím, že jim na Zemi letíme vstříc. Na nebe se díváme ve směru letu naší planety," objasňoval vedoucí hvězdárny.

Letos podle jeho slov odborníci odhadují, že za hodinu spadne dokonce 150 meteorů. Maximum prý v pátek 12. srpna po půlnoci. Ale pozorovat se Perseidy mohou už týden před tímto datem i týden po něm. Postupně jich totiž přibývá, potom zase ubývají.

A nejlepší je mít nad hlavou Mléčnou dráhu. Nejvíc padajících hvězd je podle odborníků možné vidět před svítáním, kdy oblohu nebude rušit ani Slunce, ani Měsíc. (maz)