Mariánské Hory a Hulváky letos pořádají už osmý ročník literární soutěže Čertovské pohádky, jejíž partnerem je  i Moravskoslezský deník.

Zúčastnit se jí mohou všechny děti z Moravskoslezského kraje, které navštěvují základní školu nebo adekvátní ročníky víceletých gymnázií.

Na autory nejhezčích pohádek čekají hodnotné ceny, vítěz získá týdenní pobyt pro celou svou rodinu v Hotelu Bauer, pro ostatní jsou připraveny pobytové balíčky na horách, vouchery na dovolenou v Chorvatsku, kolo, iPhone nebo třeba roční permanentka do zoo.

„Čertovské pohádky se staly už tradicí a do soutěže se zapojuje každoročně více dětí. Vymýšlet nová témata je sice stále obtížnější, ale baví nás to. Pro letošní rok jsme zvolili téma Čerti ve škole a jsme zvědaví, jaké zajímavé a nápadité příběhy děti vytvoří,“ říká starostka obvodu Liana Janáčková (NEZÁVISLÍ).

Pravidla soutěže jsou přitom velmi jednoduchá. Stačí napsat pohádku na téma Čerti ve škole, která bude mít rozsah do jedné strany formátu A4. Dětem s psaním můžou pomáhat rodiče, ale hlavní myšlenka příběhu a následný děj pohádky musí být kompletně zpracovány dětmi. Termín odevzdání soutěžní pohádky je nejpozději do 30. dubna, kdy je potřeba text společně s kontaktními údaji na rodiče autora odeslat na e-mailovou adresu soutez@certovskepohadky.cz.

V květnu porotci všechny pohádky přečtou, vyberou ty nejhezčí a v červnu se uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům.

„V době mobilních telefonů, tabletů a internetu chceme podporovat literární aktivitu dětí. Soutěž organizujeme už od roku 2011 a za těch sedm uplynulých ročníků víme, že je to cesta správným směrem. Děti díky atraktivním cenám mají motivaci se do soutěže zapojit, snaží se a vymýšlejí nejrůznější, často i velmi zamotané příběhy. Na některých školách organizují místní kola soutěže a například Základní škola Horymírova z Ostravy-Zábřehu dokonce vydala knihu čertovských pohádek, které její žáci napsali,“ dodává 1. místostarosta Patrik Hujdus (NEZÁVISLÍ).

I v letošním roce škola, která se do soutěže zapojí nejaktivněji a pošle největší počet soutěžních pohádek, získá ocenění v podobě kancelářské židle od společnosti RAMA Moravia, s. r. o., pro ředitele nebo ředitelku školy.

Vedení Mariánských Hor a Hulvák také počítá s tím, že zástupci obvodu společně s moderátory Hitrádia Orion nejhezčí pohádky namluví, a vznikne tak pohádkové CD, které získají prvňáčci vybraných základních škol v září jako dárek při nástupu do prvních tříd.

Více informací o soutěži je k dispozici na www.certovskepohadky.cz.

Čertovské pohádky 2018Zdroj: MÚ Mariánské Hory a Hulváky