První z nich se koná už ve středu.

"Po prázdninové přestávce totiž pokračuje přednáškový cyklus Zajímavosti ze světa zoologie. Do zářijového termínu jsme zařadili akci věnovanou netopýrům. Tato akce se koná tradičně na přelomu srpna a září na řadě míst po celém světě a letos se uskuteční její 19. ročník," říká Šárka Nováková, tisková mluvčí ostravské zoologické zahrady.

V ostravské zoologické zahradě se můžete o životě těchto jediných aktivně létajících savců, jejich výzkumu a ochraně dozvědět více. A pokud to počasí dovolí, následovat bude i procházka po zoo s detektorem.

Akci povede Martin Gajdošík z České společnosti pro ochranu netopýrů.

O den později, ve čtvrtek 3. září, pak proběhne přednáška věnovaná tajemnému primátovi z jihovýchodní Asie outloni váhavému. Tato menší poloopice je v Indonésii ve velkém ilegálně odchytávána ve volné přírodě a na tamních trzích prodávána jako domácí mazlíček. V indonéštině se outloň nazývá kukang.

A stejně tak se jmenuje i projekt, který probíhá na Sumatře a jehož cílem je oslabení nelegálního obchodování a ochrana outloňů. Aktivity na místě koordinuje František Příbrský, terénní pracovník Zoo Ostrava, který v těchto dnech pobývá v České republice a přijede do Ostravy projekt představit.

Obě akce proběhnou ve výukovém centru Zoo Ostrava a vstup na ně je zdarma. 

Stůně slon i krokodýl

Konec prázdnin se v ostravské zoo nese v duchu veterinárních vyšetření. Po náročné prohlídce i odběrech krve krokodýla štítnatého - více zde museli v minulých dnech ošetřovatelé prohlédnout také slona indického.

Sloní samec Calvin měl už delší dobu problémy s předními končetinami, které si nechtěl nechat od chovatelů ošetřit.

Vyšetření ve venkovním výběhu. 

Ošetření nohou. Foto pro Zoo Ostrava Pavel Vlček

Deformace je nevratná

„Byli jsme nuceni přistoupit k celkové anestezii. Na pomoc byli přizvání odborníci z Leibnizova institutu v Berlíně a další kolegové ze Zoo Ústí nad Labem, Zoo Liberec a Zoo Praha. Během zhruba hodinu a půl dlouhého zákroku byly Calvinovi ošetřeny všechny nehty a abscesy, které se na nohou díky nerovnoměrnému zatěžování vytvořily a byl zkontrolován jeho celkový zdravotní stav a reprodukční schopnosti," popsala tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Během vyšetření nenastaly žádné vážnější komplikace, přesto stav sloního samce Calvina je stále vážný.

„Je velmi brzy na jakákoliv hodnocení. Jde o dlouhodobou záležitost a bohužel deformace u sloního samce je nevratná," dodala ke zdravotnímu stavu nemocného slona mluvčí Nováková.

Na výsledky rozborů krve krokodýla štítnatého, který jevil známky nechutenství, ostravská zoologická zahrada stále ještě čeká.