„Naše týmy vyjížděly za uplynulých dvanáct měsíců k pacientům ve sto dvanácti tisíci případech a zasahovaly přitom u celkem 98 250 osob. Je to je o 408 více než v roce předchozím. A ve srovnání s rokem 2010 dokonce o šest a půl tisíce," říká Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. Dodal, že speciální sanitní vozy za den vyjížděly průměrně k 307 zásahům a posádky za stejnou dobu ošetřovaly 270 nemocných či zraněných.
Kolapsy
Náhle vzniklé nebo prudce zhoršené tělesné onemocnění bylo příčinou asi 65 procent veškerých výjezdů. Takových pacientů ošetřili záchranáři na území kraje přes šedesát tři tisíce. „V 520 případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí. Další více než tisícovce postižených již bohužel záchranáři nedokázali pomoci," říká Humpl s tím, že nejčastěji byli voláni k pacientům s cévní mozkovou příhodou nebo srdečně cévními problémy. Zdravotníci vyjížděli ale také k epileptikům nebo astmatikům.
Úrazy a nehody
Velkou skupinou ošetřených byli také lidé, kteří utrpěli úraz či nehodu. Ve více než třech stech případech šlo o vážné stavy a 127 lidem již pomoci nedokázali. Samostatnou kapitolou jsou pak výjezdy k nemocným s psychickými obtížemi. Za rok jich bylo téměř pět tisíc. „Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. V 702 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebepoškozování nebo se pokusili o sebevraždu," popsal Humpl. A doplnil, že ve vážném stavu byla asi stovka z nich. „Deset těchto pacientů záchranáři oživovali a více než čtyři desítky dalších, k nimž naše posádky přijely, si záměrně přivodily smrt," dodal. Toto číslo není konečné, neboť k řadě dokonaných sebevražd záchranáři nevyjíždějí.