Dalibor Kriško zůstal uvězněn v kabině. Ven ho ještě před příjezdem profesionálních hasičů dostali dva kolem projíždějící řidiči Rudolf Chýlek (29 let) z Ostravy a Miroslav Výška (31 let) z Bílovce.

Nyní se všichni sešli na půdě centrály moravskoslezských hasičů v Ostravě-Zábřehu, kde zachránci převzali ocenění z rukou ředitele hasičů Zdeňka Nytry. Svým „andělům strážným" poděkoval osobně i Dalibor Kriško.

Nebýt dvojice mužů, mohly být následky děsivé. „Už od začátku nehody začal domíchávač hořet a někteří lidé raději utíkali pryč. Ohni napomohlo to, že noha řidiče zůstala zaklíněna na plynovém pedálu a nemohl ji sundat. Motor dál běžel a oheň posiloval," popsal situaci mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela s tím, že muži řidiče nejen vytáhli, ale přispěli k uhašení požáru. „Ten mohl ohrozit je i přihlížející lidi, možná také řidiče projíždějících vozidel. Mohlo totiž dojít k výbuchu a rozletění součástek po okolí," dodal Kůdela.

Rudolf Chýlek se zrovna vracel z obchodu. Když viděl domíchaváč na boku, zastavil. „Stáli tam dva chlapi. Říkali, že potřebují pomoc, že v kabině je řidič. Z auta jsem vzal rukavice a vydal se za nimi. Právě zkoušeli vyrvat pootevřené střešní okno. To ale nešlo," řekl Deníku Rudolf Chýlek. Jako hodinový manžel měl naštěstí ve svém voze různé nářadí a další věci. „Vrátil jsem se do auta pro kladivo a jeden z pantů jsem ubil. Celé okno jsem pak vyrval ven," uvedl Rudolf Chýlek. V té chvíli se k místu začali sbíhat další lidé. „Křičeli, že auto hoří," vzpomínal Rudolf Chýlek. Řidiče chytil oběma rukama za hruď pod pažemi a doslova jej vyškubl ven. V této fázi mu pomohl další zachránce Miroslav Výška, který předtím volal na tísňovou linku.

Zraněného řidiče posadili, opřeli o strom a dali mu napít. Rudolf Chýlek mu obvázal krvácející zranění na hlavě a ruce. „Pořád tam chodil, že chce telefon, aby zavolal svému šéfovi. Museli jsme ho tahat pryč. Říkali jsme mu, že to může bouchnout," dodal Rudolf Chýlek.

Do záchranné akce se zapojil i řidič projíždějícího autobusu, který bojoval s ohněm. „Snažil se ho uhasit již v době, kdy muž byl uvězněný v kabině. Ale nešlo to. Zřejmě proto, že měl pořád nohu na plynu. Až když byl z kabiny venku, podařilo se oheň zlikvidovat," dodal Rudolf Chýlek.

Znovu za volantem

Řidič domíchávače naštěstí vyvázl bez vážnějších zranění a znovu usedl za volant. Díky setkání u hasičů mohl oběma zachráncům osobně poděkovat. „Z auta se začalo kouřit. Vím, že mě v kabině chytily silné ruce a byl jsem vytažen ven. Sám bych se nevysoukal. Posadili mě a ptali se, zda vnímám," vzpomínal Dalibor Kriško.

Oba zachránci i řidič dostali od hasičů obsáhlou knihu o historii hasičů v českých zemích a další drobnosti. „Andělům strážným" předal Dalibor Kriško firemní trička. „Alkohol jsem jim kupovat nechtěl a sám jsem nekuřák," uvedl řidič.