I zde policisté každoročně na přelomu června a července zaznamenávají nárůst počtu dopravních nehod. 

„Rizikový je zejména začátek prázdnin, než si řidiči zvyknou, že se na silnicích pohybují ve zvýšené míře cyklisté, chodci a zejména děti," uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch, který zároveň zdůraznil, že obezřetní by neměli být jen řidiči vozidel.

„Je potřeba, aby si všichni uvědomovali svou vlastní bezpečnost a přizpůsobili se zvýšenému silničnímu provozu. Každý z nás by se měl chovat tak, jak chce, aby se ostatní chovali k němu," dodal Lerch.

Zvyšuje se i agresivita

„Hromadné ,stěhování národů´ spočívající v přesunech nejen do vyhlášených evropských jižních letovisek, ale také na chaty a chalupy, s sebou přináší zvýšený provoz na silnicích. To vše je násobeno možnou nesoustředěností spojenou s předchozími hektickými dny příprav a vyhlídkou na blížící se odpočinek. Tento letní zmatek si každým rokem vybere svou daň v podobě dopravních nehod, mnohdy s těmi nejkrutějšími následky," uvedla mluvčí krajské policie Daniela Vlčková s tím, že kromě zvýšeného počtu nehod se v tomto období objevují i případy agresivního chování na silnicích.

Dopravní akce budou probíhat až do 14. července na vybraných stanovištích na území celého Moravskoslezského kraje. Policisté se zaměří především na dodržování povolené rychlosti a způsob jízdy. Stranou ale nenechají ani technický stav motorových vozidel, telefonování během jízdy a používání bezpečnostních pásů a sedaček pro děti.

Pozor na alkohol a únavu

„S policisty se řidiči mohou setkat hlavně na silnicích s vyšší intenzitou dopravy, na komunikacích v turisticky vyhledávaných a významných oblastech a v místech, kde hrozí větší riziko nehodovosti. Policisté počítají také s tím, že rozmístění hlídek zvolí podle aktuální situace a podle vlastního vyhodnocení dopravně bezpečnostní situace v dané lokalitě," doplnila Vlčková.

Kromě zvýšeného provozu číhá na řidiče i další nebezpečí v podobě únavy z dlouhé cesty. „Podíl únavy na vzniku dopravní nehody je podceňován. Účinky únavy se dosti podobají účinkům při jízdě pod vlivem alkoholu. Nejkritičtějším časem je hluboká noc, tedy čas mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Málo se ví, že kritickým časem je také odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou," zdůraznil Roman Budský, vedoucí oddělení BESIP, s tím, že před cestou je vhodné si připravit dostatečné množství nápojů. Je také nutné dělat pravidelné přestávky a předejít tak únavě a následnému mikrospánku.