Státní podnik Diamo, který zastavil vznik vzdušné stěny – dělící prohořívající haldu v Heřmanicích od nedaleké skládky chemického odpadu z koksovny – a následně i samotnou sanaci celé haldy, přichází s návrhem.

„Chceme nabídnout představitelům města i kraje pravidelné setkávání ideálně na měsíční bázi na takzvaných kontrolních dnech, kde budeme předávat nejnovější informace o vývoji pozastavení sanačních prací na úložném místě těžebních odpadů v Ostravě-Heřmanicích,“ uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar po jednání s hejtmanem Janem Krkoškou, primátorem Janem Dohnalem a jeho náměstkem pro životní prostředí Alešem Boháčem či starostou Slezské Ostravy Richardem Verešem.

Halda Heřmanice, 20. prosince 2023, Ostrava.
Heřmanická halda očima sousedů. Kdysi království her, dnes plac hrůzy

V hodině dvanácté nabízí otevřenou spolupráci v situaci, kdy jsou zde dvě žaloby, spousta otázek, napjatá atmosféra a nejistota veřejnosti. Jednu žalobu podalo Diamo kvůli zavezení bariéry odpadem, druhou Ridera – která bariéru zavážela a za obsahem si stojí – kvůli zastavení sanace a zákulisním hrám.

Nátlak na Diamo

Diamo zastavilo sanaci kvůli sporům se společností cresco&finance, která vlastní pozemky pod více než polovinou celé heřmanické haldy. „Tato společnost získala pozemky v roce 2022 za 46 milionů korun a za přístup, který umožní pokračování sanačních prací, požaduje nájemné ve výši okolo 30 milionů korun ročně. Odkup pozemků nabízí za téměř desetinásobnou částku, za kterou firma pozemky odkoupila v roce 2022,“ objasnil mluvčí Diama Tomáš Inderi klíčovou roli dosud zákulisního hráče v celé kauze. Pokud státní podnik má pokračovat v sanaci, má zaplatit každoročně 30 milionů nebo za 460 milionů pozemky pod haldou odkoupit.

Návštěva Víta Rakušana na debatě s občany, 22. ledna 2024, Karviná.
„Tohle není Karviná“: debata ministra Rakušana v Karviné ovládla sociální sítě

Do kontextu tak zapadá nedávné prohlášení Ridery, která kvůli zastavení sanace podala trestní oznámení na neznámého pachatele, mimo jiné kvůli snahám o získání miliard ze státní kasy. Sama tím reagovala na trestní oznámení, které má prověřit možný podvod se zavezením ochranné jámy. Ridera podle svých slov pracovala na čtyřech procentech území heřmanické haldy, kde podnikají také Ostravská těžební a cresco&finance, zmíněný vlastník pozemků pod haldou.

„Obě soukromé společnosti jsou personálně propojeny osobou vlastníka. Přičemž Ostravská těžební je od roku 2020 v soudním sporu s Diamem a usiluje o získání zhruba 1,2 miliardy korun. Vedle toho společnost cresco&finance hodlala výnosně zpeněžit pozemky na heřmanické haldě, což se jí nepodařilo. Jako nový vlastník ale cresco&finance vypovědělo Diamu nájemní smlouvu na dané pozemky, a tím vyloučilo vstup na místa, kde se měla dále budovat oddělovací vzdušná stěna. Tím cresco&finance od léta 2022 znemožnilo další budování stěny,“ uvedla mluvčí Ridery Eva Kijonková. Vyjádření firmy cresco&finance k celé záležitosti Deník zjišťuje.

Diamo: Nebezpečí lidem nehrozí

Sama Ridera přitom čelí obviněním ze závozu jámy odpadem, což Diamo potvrzuje a Ridera odmítá. Materiál nyní zkoumá Česká inspekce životního prostředí a od výsledků se zvolí další postup prací na haldě, kde – zdá se – nemá nikdo zameteno před vlastním prahem. S těmito informacemi už byli seznámeni primátor Ostravy Jan Dohnal a hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Lukáš Souhrada alias Dj Lucky Boy (na snímku vlevo).
DJ Lucky Boy z Trojanovic: Je fér užívat si, ale neohrožovat ostatní

Oba zajímá zejména skutečnost, co složité zákulisní machinace můžou znamenat pro obyvatele Ostravy a okolí. „Proto neustále monitorujeme parametry důležité z hlediska možných dopadů na zdraví občanů a životního prostředí. Tento průběžný dohled zajišťuje, že jakýkoliv znepokojující vývoj by byl včas odhalen a my jsme připraveni ho obratem řešit. Nyní žádné riziko nehrozí,“ doplnil ředitel Diama Ludvík Kašpar.

Zástupci města však měli řadu dotazů, na které ne vždy dostali uspokojivé odpovědi. „V prvé řadě bychom rádi doplnili, že nás Diamo na společné schůzi seznámilo s dalším postupem, včetně návrhu na zpracování nové studie sanace odvalu," informoval Deník slezskoostravský starosta Richard Vereš. „Z naší strany jsme nicméně vyjádřili nesouhlas s tempem přípravy takové studie, která by měla být hotova až za rok a půl. S panem hejtmanem jsme požadovali, aby Diamo učinilo z odvalu prioritu a postupovalo podstatně rychleji,“ zdůraznil Vereš.

Vše k tématu Kauza Haldy Heřmanice najdete zde.

Další pohledy a reakce politiků na proběhlou schůzi Deník připravuje.