Medaili Za zásluhy I. stupně získali mimo jiné i zpěvačka Hana Zagorová (in memoriam), česko-americký tenista Ivan Lendl a generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) České republiky Vladimír Vlček.

Slavnostní předávání ocenění se letos netradičně konalo už podruhé. Naposled se uskutečnilo v březnu, kdy Zeman vyznamenal osobnosti, kterým se řády a medaile rozhodl udělit v letech 2020 a 2021.

Devítinásobná zlatá slavice Hana Zagorová, rodačka z Ostravy-Petřkovic, zemřela v srpnu letošního roku. Jedna z nejoblíbenějších zpěvaček populární hudby by šestého září oslavila úžasné 76. narozeniny.

Fotogalerie: Hana Zagorová

Roky bojovala s vážnou nemocí, její zdravotní stav se zhoršil zejména po prodělání onemocnění covid-19. Pro svoji milou a přátelskou povahu byla přezdívaná „Hanička písnička“ i jednoduše „Zagorka“ - více zde.

Ostravský rodák a legendární světový tenista Ivan Lendl, letos 62letý, působí v golfové a tenisové akademii „Ivan Lendl’s Champions Academy.“ Je členem tenisové Síně slávy, vyhrál během kariéry 94 turnajů ve dvouhře a šest ve čtyřhře. Pětkrát vyhrál Turnaj mistrů, třikrát US Open a French Open, a dvakrát Australian Open.

Na pozici světové tenisové jedničky setrval celkem 270 týdnů v 80. letech minulého století. V září letošního roku se v rodné metropoli dočkal také další pocty. Na domě v Bachmačské ulici číslo 18, kde žil spolu se svými rodiči až do své emigrace v roce 1986, byla umístěna pamětní deska.

Generálmajor Vladimír Vlček, bývalý krajský ředitel HZS Moravskoslezského kraje, má za sebou téměř 40 let praxe u HZS ČR (předtím čtyři roky u dobrovolných hasičů) a patří mezi nejzkušenější hasičské velitele. Jako člen záchranných týmů se podílel na několika humanitárních misích, a to jak v České republice, tak také i v zahraničí. Působil například jako velitel vyhodnocovacího a koordinačního týmu Monitorovacího a informačního střediska Evropské unie po ničivém zemětřesení a tsunami v Japonsku, při humanitární katastrofě v Jordánsku, nebo například na misích v Namibii a v Tádžikistánu.

Do funkce generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky ho v červenci roku 2021 jmenoval tehdejší první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček.