Obžalovaní, bývalý ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek a jeho náměstek Radoslav Hanzelka, údajně pochybili při zadávání zakázky na modernizaci tramvají či nákupu nových trolejbusů. Zakázky byly financovány z peněz Evropské unie, které obžalovaní údajně způsobili škodu 230 milionů korun.
Soud se případem zabývá od září 2020, dnes měly začít závěrečné řeči. Žalobce Rostislav Bajgar, který případ před časem převzal po kolegovi, ale požádal o odročení. Dospěl k názoru, že je potřeba obžalobu upravit. "Obžaloba nemůže být koncipována jako jeden skutek. Navrhuji její rozčlenění na dva skutky," řekl. Zvlášť by pak v obžalobě bylo popsáno poškození finančních zájmů Evropské unie a zvlášť nákup předražených tramvají a dotační podvod.
Předseda senátu požadavku vyhověl. "V zájmu zajištění maximální objektivity a na to navazující správné rozhodnutí žádosti obžaloby vyhovíme," uvedl soudce a hlavní líčení odročil na březen.
Oběma obžalovaným hrozí až deset let vězení. Během celého procesu ale vinu odmítají. Zakázka, kterou se soud zabývá, se skládala z několika částí. Šlo o nákup deseti trolejbusů, jedné nízkopodlažní tramvaje a renovace a modernizace dvou desítek starších tramvají. Podle obžaloby Kořínek a Hanzelka, kteří v té době byli také předsedou respektive místopředsedou představenstva, v žádosti o dotaci zatajili některé podstatné věci. Podle obžaloby byla navíc cena opravy tramvají bezdůvodně předražená. Před touto zakázkou dopravní podnik tramvaje modernizoval sám a oprava jedné jej vyšla na 13 milionů korun. Pražské firmě ale platil 18 milionů.
Státní zástupce Vít Koupil, který případ dozoroval v minulosti, už dříve uvedl, že na údajné machinace s dotací policie přišla při vyšetřování kauzy ostravského lobbisty Martina Dědice. Obžalován byl například z přijetí úplatku při sjednání zakázky na modernizaci ostravských tramvají. Za zajištění zakázky pro společnost Pragoimex ve výši 300 milionů korun inkasoval podle obžaloby dva miliony korun. Za to už byl Dědic nepravomocně odsouzen.