Utrpení jí měla způsobit někdejší krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. „Paní žalobkyni bylo přiznáno peněžité plnění ve výši padesát tisíc korun s úrokem z prodlení. Soud jí také přiznal právo na náhradu nákladů řízení,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Klára Krystynová.

Napodruhé

Kornasová žádala odškodné ve výši půl milionu korun. Se žalobou se nejprve obrátila na Okresní soud v Ostravě, který ji ale v lednu letošního roku zamítl. Předseda senátu tehdy konstatoval, že šlo o důrazné vyžadování plnění pracovních povinností, ne však o šikanu. Soud ale současně konstatoval, že některé své postupy nadřízená krajská státní zástupkyně dostatečně nevysvětlila. Týkalo se to například zamítnuté žádosti o pružnou pracovní dobu, o kterou usilovali někteří žalobci.

Kornasová se proti rozhodnutí odvolala ke krajskému soudu, který jí dal v úterý částečně za pravdu. „Část rozsudku soud ponechal, část změnil. Podle soudu došlo částečně k zásahu do osobnostních práv žalobkyně,“ konstatovala mluvčí.

Kamarádky

„Naše vztahy byly zpočátku velmi dobré až přátelské, dávaly jsme si dárky,“ uvedla Kornasová. Tento stav trval několik let. Později ale došlo k prvnímu sporu. „Odmítla jsem na její pokyn uložit písemnou výtku svému podřízenému,“ uvedla Kornasová, podle které se problémy vyhrotily v roce 2016. „V roce 2015 jsem slyšela, že se doktorka Andělová chystá odejít. Pokud by odešla, tak bych připadala v úvahu jako nástupkyně na její místo. Zaslechla jsem ale, že neodejde dříve, než mě zlikviduje,“ dodala Kornasová.

Ze strany krajského státního zastupitelství údajně chodily přípisy, výtky, probíhaly velké kontroly a podobně. Hovořilo se mimo jiné o docházce, rozdělování práce, využívání služebních telefonů a podobně. Podle Kornasové tlak ze strany její nadřízené sílil.

„Od počátku jsem jednání krajské státní zástupkyně vnímala a označovala jako šikanu,“ doplnila Kornasová, která byla z postu šéfky ostravských státních zástupců odvolána a nyní pracuje jako řadová žalobkyně. Andělová na post krajské státní zástupkyně rezignovala vloni v březnu a odešla do důchodu. Krajské státní zastupitelství nyní vede Libor Malý, který působil na bruntálském státním zastupitelství. V roli svědka se u soudu zastal Andělové. Podle něj o šikanu nešlo. „Šlo o důsledné trvání na plnění povinností vedoucího státního zástupce,“ vypověděl.

Verdikt odvolacího senátu ostravského krajského soudu je pravomocný a není proti němu odvolání.