Při státní hymně se zastavili i někteří lidé, kteří v poledne procházeli poblíž místa shromáždění. Policisté také na několik minut zastavili provoz automobilů po českobratrské ulici v okolí Husova sadu.

Úvodní projev k výročí přednesl místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. V rámci oslav výročí založení Československa byly také předány oceněným osobnostem pamětní medaile a pamětní listy Českého svazu bojovníků za svobodu, Čs. obce legionářské a čestná uznání Klubu českého pohraničí. Shromáždění se zúčastnila odhadem asi stovka lidí.

Slavnostní shromáždění s kladením věnců u příležitosti 94. výročí vzniku samostatného čs. státu v Husově sadu v Moravské Ostravě.

Den otevřených dveří na Nové radnici

U příležitosti oslav dne vzniku samostatného československého státu se 
v neděli 28. října 2012 uskutečnil na radnici města Ostravy den otevřených dveří. V době od 13 do 18 hodin si mohli zájemci z řad veřejnosti prohlédnout reprezentační prostory Nové radnice nebo vyjet na vyhlídkovou věž. Na Prokešově náměstí pak probíhaly ukázky činnosti záchranných a bezpečnostních složek.

Den otevřených dveří na Nové radnici.

Den otevřených dveří na Nové radnici.

Postřeh autora: Svátek má být den volna, ne vysvětlování

Musím přiznat, že svátků se v posledních letech bojím víc než upíři česneku nebo čert kříže.

Jak děcka dorůstají, bývají občas zvídavé. Prý proč 28. září slavíme Den české státnosti nebo teď ten 28. říjen. Vznik Československa jsem minulou středu dokázal vysvětlit celkem bez potíží a ještě jsem klukovi pustil ze starého kazeťáku Povídání o pejskovi a kočičce, jak si pořídili kvůli tomuto svátku i spoustu vlaječek, aby jimi mohli vyzdobit svůj domek.

Dcerku, která už toho ví tolik, že jí přestávám stačit, jsem se ale nesmyslně pokusit ohromit vzpomínkou na svá léta ve škole i na to, jak jsme toho osmadvacátého října slavili dokonce tři svátky. Kromě toho co pejsek s kočičkou i Den znárodnění a také podpis ústavního zákona o československé federaci.

To znárodnění jsem ještě s pomocí nahlédnutí do chytrých knih a učebnic jakž takž zvládl, ale u té federace jsem se zaseknul. Nakonec jsem dcerce musel přiznat, že z té federace mě nikdy ve škole nezkoušeli.

Až horko mě polilo, když jsem si při těch svých vzpomínkách dostal až k Velké říjnové socialistické revoluci v Rusku. Nešlo ani tolik o politický dosah toho svátku. Dost dlouho mi ale tenkrát na základce trvalo, než jsem aspoň trochu pochopil, proč se jmenuje říjnová a slavili jsme ji až 7. listopadu.