Odboráři Dopravního podniku Ostrava bojují za vyšší platy. Jednání s vedením zatím nepřináší výsledek, o který usilují. Včera proto vyhlásili stávkovou pohotovost. „Je to na podporu našich požadavků. Mzdy jsou pro nás priorita. A už loni stagnovaly,“ konstatoval předseda odborů Ivo Protivínský.

Na začátku kolektivního vyjednávání žádali odboráři až patnáctiprocentní zvýšení mezd. Postupně ale svůj požadavek snižovali a nyní chtějí, aby se tarifní mzdy zvedly o osm procent. Podle Protivínského jde o adekvátní nárok. I vzhledem k tomu, co všechno má zdražit po zvýšení DPH.

Zaměstnavatel navrhuje 1,5 procenta navíc oproti loňsku. Takové zvýšení je podle vedení schůdné ekonomicky. Mluvčí DPO Miroslav Albrech ve čtvrtek sdělil, že vedení společnosti bylo o stávkové pohotovosti informováno zatím pouze neoficiálně.

„Návrh zaměstnavatele na navýšení mezd plně reflektuje ekonomickou situaci a možnosti společnosti i akcionáře a jde nad rámec vývoje mzdové politiky v rozpočtových a příspěvkových organizacích,“ řekl Albrecht.

Dodal, že za předpokladu splnění ekonomických ukazatelů by to představovalo navýšení průměrné mzdy za společnost o tři procenta. Průměrná mzda v Dopravním podniku Ostrava je v současnosti 21 236 korun. Navýšení mezd o osm procent představuje částku zhruba 60 milionů korun.

Kvůli mzdám se odboráři sešli s vedením v rámci kolektivního vyjednávání už čtyřikrát. Jednali o mnoha bodech. Dosáhli například zvýšení příplatku pro řidiče dělených směn o deset korun. Což udělá v jejich měsíční výplatě asi o dvě stovky navíc. V otázce zvýšení mezd ale společnou řeč dosud nenašli. Od nynějška budou odbory s vedením vyjednávat přes zprostředkovatele, kterého určilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Vyhlášení stávkové pohotovosti neomezilo provoz městské hromadné dopravy v Ostravě. „K vyhlášení stávkové pohotovosti nám dala mandát už konference, která se konala v lednu,“ podotkl Protivínský a zdůraznil, že akce není zaměřena proti novému řediteli, který nastoupil do společnosti teprve k 15. březnu.

Dojde i ke stávce, která by mohla způsobit pořádný chaos ve městě? To se uvidí podle výsledku vyjednávání v následujících týdnech. „S vyhlášením případné stávky by musely souhlasit dvě třetiny zaměstnanců,“ konstatoval Protivínský.

Naposledy řidiči DPO stávkovali 24. června 2008. Tehdy se zapojili do hodinové výstražné stávky proti reformám kabinetu Mirka Topolánka, kterou pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů. Připraveni stávkovat byli v DPO i loni v únoru. Tehdy jim šlo o to, aby nebyly zdraženy takzvané režijní jízdenky. Ve stávkové pohotovosti byli zaměstnanci i při výměně tehdejšího ředitele Františka Vaštíka v únoru 2008. Znepokojila je některá vystoupení městských zastupitelů. Opoziční zastupitelé totiž vyjádřili podezření, že výměna ředitele souvisí s konkurenčním bojem a že na odchodu manažera mají zájem různé firmy, kterým by vyhovovalo, kdyby se v Ostravě přestaly například vyrábět tramvaje. Odboráři se proto obávali o zachování společnosti jako celku, zachování sociálních jistot a pracovních míst.