Netradiční náplň práce mají v zimním období zaměstnanci Ostravského muzea. Ve volných chvílích se totiž starají o netopýry, které do muzea nosí lidé. Většinou je najdou zesláblé v bytech, na chodbách obytných budov nebo na půdách. V zimě hledají netopýři úkryt v přírodě a upadají do zimního spánku. Při teplotách sahajících pod bod mrazu se ale probouzejí a snaží se najít teplejší stanoviště. Často se tak děje několikrát během zimy. Na takové stěhování ale nemají dostatek energie.

„Dříve nosili lidé netopýry do ostravské zoo, tam ale nemají na netopýry čas a místo. Proto si již dvacátým rokem lidé zvykli nosit netopýry k nám," uvedl zoolog Mojmír Foral.

V současné době se zaměstnanci starají o jednu samičku netopýra pestrého. Snaží se, aby získala zpět ztracenou energii a sílu. „Umístíme je do vhodného prostředí a snažíme se je dostat do dobré kondice náhradním krmením. Pak je necháme zazimovat v našich sklepních prostorách, kde nejsou rušeni," dodal Foral. A co tedy netopýři v zimě konzumují?

„Krmíme je nejčastěji moučnými červy. Ti jsou dostupní a hlavně dodají slabým a hladovým netopýrům potřebné živiny. Pochutnají si ale třeba i na cvrčcích," uvádí asistentka ředitelky muzea Michaela Troszková, která patří mezi hlavní netopýří pečovatele. Doplnila, že třeba během vánočních svátků si je často bere domů. Tato zima je zatím podle Mojmíra Forala pro netopýry příznivá, proto také do muzea lidé přinesli zatím jen jednoho. Byly ale také zimy, kdy se zaměstnanci starali až o sedm netopýrů zároveň. Na jaře, kdy je jistota, že už nedojde k žádným teplotním extrémům, jsou tito drobní savci vypuštěni do přírody.

„Předtím je vyhodíme do vzduchu, abychom měli jistotu, že jsou schopni létat. Pokud ještě nejsou v nejlepší kondici, musíme se jim ještě nějakou dobu věnovat. Většinou ale netopýr v pořádku odletí," uzavírá Foral.

Markéta Holubová