Původní vlastník - církev - ruinu kostela v zaniklé vsi bezúplatně věnovala i se hřbitovem po roce 2000 ekologické organizaci Hnutí Duha Jeseníky. Ekologové už delší dobu vyzývali veřejnost, politiky i odborníky, aby nedopustili zánik tak významné památky. 

Obec Mušov pohltila voda v roce 1978. Důvodem byla stavba vodního díla Nové Mlýny.
Pohřbila je voda i les, dnes už neexistují. Deník mapuje zaniklé vesnice a osady

Právě snaha dát kostelu v pustině nový smysl láká do Pelhřimov fanoušky z celé Evropy. Letošní setkání si můžete připomenout ve fotogalerii výše.

Takto vypadalo setkání dobrovolníků v Pelhřimovech a práce na obnově gotického kostela v zaniklé obci v srpnu 2022:

Střecha, věž i svatba

Památku z konce 13. století v havarijním stavu objevili ekologové Hnutí Duha Jeseníky náhodou, když poblíž Pelhřimov sázeli biokoridor. Opravili zřícenou střechu, následně získal kostel i zbrusu novou šindelovou věž, nové jsou již i dveře, okna zasklená…

Stovky dobrovolníků a nadšenců zasvětili záchraně a oživení pelhřimovského kostela kus života. V roce 2019 byla v kostele první poválečná svatba. Monika a Marek, kteří se poznali na festivalu v Pelhřimovech, si zde také řekli své ano.

Monika a Marek se vzali v zaniklé obci Pelhřimovy. Pro kostel sv. Jiří to byla první svatba v jeho poválečné historii. Byl to obřad tradiční i alternativní, konvenční i invenční, ale hlavně romantický.
V kostele v Pelhřimovech se konala první svatba od války

Hnutí Duha Jeseníky ctí kostel nejen jako historickou památku, ale také vnímá jeho sakrální funkci. Byla to velká radost, když se zde letos konala první poválečná mše. Základem veškerých komunitních aktivit stále zůstává rekonstrukce kostela. Ještě je tady pořád práce doslova jak na kostele.

Jaké si to uděláme

Nekomerční festival se nese v duchu hesla, jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Protože Pelhřimovy leží přímo na hranicích, základem festivalu jsou také tolerantní polští sousedé.V stupné se na festivalu Pelhřimovy nevybírá. Účastníci se skládají na aparaturu, cisternu s vodou, elektřinu, odvoz odpadků a kapely stylem: „Dej, kolik můžeš.“

Na transparentním festivalovém účtu fanoušci festivalu střádají korunu po koruně řadu měsíců předem.

Blažené Osoblažsko, záchrana gotického kostela, zaniklá sudetská obec obec Pelhřimovy, rok 2022.
VIDEO: Blažené Osoblažsko: lehký pracovní tábor v kostele v zaniklé sudetské vsi

A jako by nestačilo, že v Pelhřimovech není zavedena elektřina ani voda, říkat příjezdové polňačce silnice do Pelhřimov je eufemismus. Právě proto je tak důležité, aby se počet návštěvníků Pelhřimov udržel „tak akorát“. Místo klasické propagace festivalu stačí komunita propojená Facebookem

Hranice mezi organizátory a účastníky téměř neexistuje. Když je potřeba budovat stanový tábor, kosit trávu, stěhovat vybavení nebo v závěru uklízet, ruku ke společnému dílu přiloží každý, kdo zrovna má čas. Být při tom a prožít ten autentický pocit sounáležitosti je často důležitější než samotná hudba.

Mezinárodní tábor

"Krátce před festivalem jme tu měli mezinárodní tábor Hnuti Brontosaurus pod názvem Get Alive Today. Účastní se ho 14 studentů z Francie, Španělska, Polska a Ruska. Účastníci zvelebují okolí kostela a pomáhají budovat další část podlahy v interiéru," doplnil aktuální informace Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

Obec Pelhřimovy
Kde stojí: 
přímo na česko-polské hranici u Slezských Rudoltic
GPS lokace: 50.1784936 N, 17.6598617 E
Kdy a kým byly postaveny: Zakladatelem je zřejmě olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku (1205–1281). První písemná zmínka je ale z roku 1317
Kdy a jakou zažily největší slávu: nyní, když se zde koná festival Pelhřimovy
Odkdy a proč areál chátrá: Obec zanikla díky vydařenému odsunu Němců a nevydařenému dosídlování Čechů a Slováků. Po únoru 1948 rozhodlo ministerstvo vnitra z ideologických důvodů o vytvoření přehledného pohraničního území bez zástavby do vzdálenosti 300 metrů od státní hranice. Proto proběhla demolice Pelhřimov v roce 1949 a 1950. Z původních 70 domů zůstaly v Pelhřimovech jen dva.