VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapomenutá Ostrava znovu ožívá na Facebooku

Nostalgické fotografie, zachycující doby dávno i nedávno minulé, oslovily už stovky lidí. Vzpomínají na město plné života

7.2.2014 7
SDÍLEJ:

Nejen pamětníci se mohou na facebookových stránkách Zapomenuté Ostravy potěšit pohledem na nostalgické fotografie tohoto města. Foto: Archiv Zapomenuté Ostravy

Láska k městu, ve kterém žije, a také k historii, jež přešla z otce na syna, vedly šestačtyřicetiletého Marka Pietoně k tomu, aby mizející kouzlo staré Ostravy začal znovu odkrývat ve virtuálním světě. Na facebooku založil skupinu Zapomenutá Ostrava, do které se mohou registrovat všichni, kdo jsou naladěni na stejnou notu jako on. Vkládá na ni historické fotografie města, které jinde neuvidíte. Jeho fanoušci se činí také a přidávají další.

Rodák ze Slezské Ostravy

„Jsem rodilý Ostravák, pocházím ze Slezské Ostravy. Zajímám se také o historii a Ostrava je to gró, pro co buší moje srdce. Navíc můj otec se rovněž historií města dlouhodobě zabývá. Ale především má velkou sbírku starých dobových pohlednic a artefaktů, které se k Ostravě vážou. Protože už má nějakých sedmdesát let, není velkým příznivcem nových technologií. Řekl jsem si, že by bylo škoda jeho sbírky nevyužít," jmenuje okolnosti, které jej přivedly k tomu, aby na facebooku založil skupinu Zapomenutá Ostrava.

Nejen pamětníci se mohou na facebookových stránkách Zapomenuté Ostravy potěšit pohledem na nostalgické fotografie tohoto města.

Lásku k městu a jeho historii mu předal právě jeho otec. „Vždycky, když pro mne chodil do školní družiny, tak jsme nešli hned domů, ale zašli na Landek nebo se podívat třeba na šachtu. A ke všemu mi dával spoustu podrobných informací," vrací se ve vzpomínkách do dětství.

Když se jej ale zeptám, zda je jeho otec historik profesionál, zavrtí hlavou.

„Historie je jeho koníček, ale po nějakých padesáti šedesáti letech zájmu jaký je rozdíl mezi amatérem a profesionálem? On se věnuje svým sbírkám dlouhodobě. Já je spíše jen doplňuji. Shromažďuje například hornické přilby. Chyběla mu ale takzvaná želva, která se používala v padesátých až šedesátých letech. Díky té skupině jsem se dal ale dohromady s dalšími nadšenci a tu přilbu se mi podařilo sehnat."

Krásné město

S nostalgií vzpomíná, jak byla Ostrava kdysi krásné město, které žilo, čímž ale, jak sám říká, nechce nijak shazovat jeho současnou proměnu. Mrzí jej ale, že se vylidňuje historické centrum a pomalu se vytrácí hornická historie. „Prostě se zrušily šachty, zbořily těžní věže, zůstalo jich tu jen pár. A mladá generace už o tom, jak to tu ještě přednedávnem vypadalo, nic moc neví," posteskl si.

To byl pro něj hlavní impulz, aby se pokusil mladou generaci oslovit. A vybral si k tomu také adekvátní komunikační prostředek facebook. Domluvil se s otcem a spustil Zapomenutou Ostravu. Ještě do Vánoc měla skupina na facebooku necelé dvě stovky fanoušků. „Pak se ale něco zvrtlo a najednou se jejich počet blíží ke třem tisícům," netají překvapení.

Přesto ale „nechává otevřeno" pro další a „uzavírat" se nechystá. I když mu narůstající zájem fanoušků přidává práci, se kterou původně nepočítal. Musí občas do diskusí, které sklouzávají, kam by neměly, zasahovat.

Nejen pamětníci se mohou na facebookových stránkách Zapomenuté Ostravy potěšit pohledem na nostalgické fotografie tohoto města.

Vycházky a srazy pro fanoušky

„Nejdůležitější v dnešní době je komunikace. Tak jsem to chtěl udělat. Ale musel jsem přidat i nějaké brzdné páky, protože co člověk, to názor. Z některých diskusí je možné vypozorovat mezigenerační střet nebo kdo byl komunista a kdo antikomunista. Občas to tam musím učesávat. Není mi to příjemné, protože jsem s tím nepočítal, že to nabude až takových rozměrů."

Přesto jej ale zájem těší. Protože sám je mužem činu, má rád aktivní lidi. Neuspokojil jej tedy pouze stav, kdy lidé seděli u monitorů, koukali a něco odklikávali. Začal proto pro fanoušky pořádat vycházky a srazy.

Na ten první přišel jenom jeden. „Pokecali jsme si, prošli se v terénu, našli jednu ze starých štol. Ten kluk si pak vzal na starost, že bude provázet lidi po zajímavých místech v centru. To už se uskutečnilo dvakrát. V minulém týdnu jsme měli dámské posezení. Kdo měl zájem, mohl posedět a nostalgicky zavzpomínat nad starými fotkami."

A přibývají další impulzy. Poté, co se na facebooku objevila stará fotka náměstí v centru, začali se lidé domlouvat, že by se zde mohli sejít a mlčky jej projít. „To, co ty lidi, bez rozdílu věku i pohlaví, nejvíce mrzí, je současnost, kdy se krásné centrum vylidňuje a všechno se přemisťuje do Karoliny," posteskl si. Proto i dál chce hlavně ukazovat „Ostravu nejkrásnější" pro něj v období, kdy zde rostly významné stavby věhlasných architektů, v centru pulzoval život a vedle sebe pokojně žili Češi, Němci, Židé, Slováci…

Autor: Iva Mušálková

7.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení