Obvod Moravská Ostrava a Přívoz proto pořádá pro pedagogy besedy, jak problém řešit.
„Neřešíme ani tak to, že by děti chodily klasicky za školu, tak jak to bývalo za nás. V dnešní době má záškoláctví úplně jiný rozměr. Rodiče své děti totiž většinou kryjí," přiblížil ředitel jedné z ostravských základních škol.
Na volné pondělky a pátky, které se u žáka často objevují, si učitelé dávají pozor a při jejich podezřele častém opakování informují rodiče.
„Někteří z nich jsou však agresivní a není výjimkou, že nás rodič pošle do háje," dodal ředitel ostravské základní školy.
Pokud se docházka nezlepší ani po kázeňském opatření ze strany školy, které většinou spočívá ve svolání výchovné komise, případem se začne zabývat sociální odbor, případně policisté.
„To byl také důvod, proč oddělení sociálněprávní ochrany odboru sociálních věcí (OSPOD) našeho úřadu pořádá v rámci své poradenské činnosti sérii besed na základních školách, kde vedoucí tohoto oddělení společně s vedoucí oddělení přestupků a deliktů hovoří na téma vykazování neomluvených absencí školou pro účely přestupkového řízení nebo případného trestního řízení proti rodičům a dále na téma práce sociálních pracovníků a kurátorů pro mládež s těmito dětmi," přiblížila mluvčí Úřadu městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.
Členové pedagogického sboru škol jsou na besedách seznamováni s novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí a s pojmem ohrožené dítě podle tohoto zákona a jsou jim zodpovězeny jejich dotazy.
První z těchto besed se konala na začátku prosince v Základní škole Gebauerova, se kterou má OSPOD podle slov ředitelky Radky Hanusové navázánu dobrou spolupráci, pracovníci OSPOD se zúčastňují také výchovných komisí pořádaných školou. Další přednáška je naplánována na leden příštího roku na Církevní základní a mateřské škole Přemysla Pittra.