Na dodržování zákona dohlížejí strážníci, kteří hříšníkům rozdávají pokuty. V rámci Moravskoslezského kraje mají nejvíce práce v Ostravě, kde každý měsíc řeší desítky případů. Podle nekuřáků by ale měli postupovat ještě razantněji.

„Bohužel zákaz na zastávkách se téměř nedodržuje a nekuřáci se stávají pasivními kuřáky. Za vše můžou orgány, které to mají kontrolovat a případně pokutovat, ale nedělají to. Policie dělá, že nic nevidí, několikrát jsem toho byl svědkem,“ uvedl Martin Vavřač z Ostravy.

Podobný názor má i Marek Špiřík. „Jedině na Svinovských mostech pravidelně městská policie pokutuje kuřáky za nedodržení zákazu kouření na zastávkách,“ sdělil Špiřík.

KONTROLY

Jak uvedl mluvčí ostravské městské policie Michael Beneš, strážníci kuřáky kontrolují a pokutují v celé Ostravě. Vloni ostravští strážníci řešili přibližně 900 přestupků. Téměř 700 z nich skončilo uložením pokuty na místě. „Průměrná výše činila 240 korun. Dalších přibližně 200 případů bylo oznámeno správnímu orgánu k projednání,“ řekl Beneš.

Jde o prohřešky, u kterých dotyční odmítli vinu uznat. Často se navíc chovají arogantně. Jako žena, která před několika dny kouřila na zastávce v Moravské Ostravě, což obtěžovalo další cestující. Ti se proto obrátili na opodál stojící asistenty prevence kriminality, kteří ženu upozornili na porušování zákona.

„Budu si dělat, co budu chtít!“ odpověděla jim. Na místo byla vyslána hlídka městské policie. Kuřačku přistihla ještě s cigaretou v ruce. „Žena odmítla situaci jakkoliv řešit, řekla pouze, že ji nezajímá, co může a nemůže dělat,“ přiblížil situaci Beneš. Ženu čeká přestupkové řízení, v rámci kterého jí hrozí několikatisícová pokuta.

SANKCE

„Za tento přestupek lze uložit pokutu do 5000 korun,“ uvedla mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Ludmila Kadrnková. Sankce se s ohledem na jednotlivé případy mohou lišit. „U těch, kteří se přestupku dopustili poprvé, se záležitost řeší zpravidla napomenutím, u opakovaného přestupku většinou následuje pokuta 500 korun, která se při dalším opakování zvyšuje,“ vysvětlila Kadrnková.