Zprávu o smrti Radíma Daňka potvrdilo vedení policie na svém twitterovém účtu. „Potvrzujeme tragickou událost, která zasáhla celou Moravskoslezskou policii. Příčiny a okolnosti prověřují příslušné orgány. V tuto chvíli nebudeme poskytovat žádné konkrétní informace, předběžně však můžeme vyloučit přímé cizí zavinění,“ uvedla mimo jiné policie.

Smrt kolegy zasáhla moravskoslezské policisty. „V ranních hodinách nás všechny zasáhla smutná zpráva o tragické události Radíma Daňka, náměstka krajského ředitele. Nebyl to pro nás jen kolega, ale i přítel, kamarád a hlavně člověk s velkým srdcem. Vždy byl ke svému okolí vnímavý, pozorný, obětavý a nikdy neodepřel nikomu pomoc. Pro tyto své osobní vlastnosti byl oblíbený u kolegů i podřízených a pro mnohé z nich byl vzorem. Nemůžeme slovy vyjádřit lítost nad jeho odchodem,“ uvedl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel a dodal: „Ztratili jsme v naše týmu policistu profesionála, osobnost výjimečného charakteru.“ 

Vyjádření moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela. lZdroj: PČR

K tragické události se vyjádřil i policejní prezident Jan Švejdar. „Hluboce mne zasáhla smutná zpráva, která dnes přišla z Moravskoslezského kraje. Jde o obrovskou lidskou tragédii, která poznamená životy mnoha dalších lidí. Je mi to moc líto. Rodině vyjadřuji upřímnou soustrast a jsem připraven poskytnout veškerou pomoc, kterou bude potřebovat,“ uvedl Švejdar.

Práce v podzemí černouhelné šachty. Ilustrační snímek.
Greenpeace odmítá obviňování horníků na pivu a podává trestní oznámení na KHS

Na místě neštěstí byli kromě policie i zástupci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kteří ale vyšetřování nechali zcela v kompetenci policie. „Na místě jsme byli, ale tuto záležitost jsme si nepřevzali, nebyl k tomu důvod. Ponechali jsme ji v kompetenci policie,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

KARIÉRA

Radím Daněk na post náměstka ředitele krajského ředitelství pro vnější službu nastoupil v létě 2013. Podle informací, které tehdy na svých webových stránkách zveřejnila policie, působil u policie od roku 1988, postupně zastával různé vedoucí pozice. Při výčtu jeho aktivit policie uvedla, že se podílel na organizování záchranných akcí během povodní v letech 1997 a 2009, řídil a koordinoval také bezpečnostní opatření v souvislosti s hromadným narušením veřejného pořádku, extremismem a diváckým násilím, mimo jiné při fotbalových zápasech.