Na začátku20. století byl Závodní hotel ve Vítkovicích centrem kultury. Dnes si ale lidé jen horko těžko vzpomenou, kdeže vlastně hotel stojí. Posledních pár let byl zcela zavřený a před tím se využívala jen jeho malá část, kde byla večerka a hospoda.

Nyní se ale píše historie bývalého Závodního hotelu, dnes Rothschildova paláce, opět v růžovějších barvách. Po dvouleté rekonstrukci, která stála majitele hotelu, společnost Vítkovice KCK,40 milionů korun, začíná opět sloužit veřejnosti.

„Budova prošla celkovou rekonstrukcí včetně sklepních prostor, kde se v budoucnu uvažuje o zřízení zázemí pro relaxaci. Nyní má sál pro200 diváků, bar, novou vinárnu, která preferuje jihoafrická vína,40 kanceláří a oplocené parkoviště pro80 aut,“ vyjmenoval manažer Rothschild Palace Jiří Tejkl.

V létě přibude terasa a čajovna


Luxusní Závodní hotel vyprojektoval architekt Hans Ulrich a postaven byl v roce 1887. Budova je z režného zdiva a je jednou z deseti nejvýznamnějších, které se podařilo ve Vítkovicích dochovat. Kulturní památkou se stala v roce 1958. Původně tam byly ubytovací prostory pro zahraniční hosty, restaurace, kam chodili zaměstnanci železáren a úředníci na stravenky, ale hlavně tam pulsoval kulturní a společenský život. „Dříve to byl třeba domov mužského pěveckého sboru Vítkovice a hrálo tam ochotnické divadlo. Pamatuji si, že tam byla i fotokomora nebo se tam organizovaly kroužky šití,“ vzpomíná kronikářka Vítkovic Lenka Kocierzová.

Majitelé Rothschild Palace doufají, že objekt opět podstatnou měrou přispěje k oživení společenského a kulturního života ve Vítkovicích. Na březen je naplánována například Všechnopartička Karla Šípa nebo koncert znojemského písničkáře Záviše. V dubnu tam vystoupí skupina Rangers-Plavci, bavič Vladimír Hron či dechová hudba Javorinkana.

V interiéru ještě zbývá dodělat pár věcí. Do tří měsíců by měla být hotova čajovna a letní terasa, na podzim by tam měla začít fungovat kuchyň, aby se tam dalo stravovat i přes poledne, do konce roku by mělo být v provozu fitness centrum. Rekonstruuje se také tělocvična, která s objektem sousedí. Hotova bude ještě před létem. Hrát by se tam měl třeba volejbal, házená nebo badminton.