Jde o takzvaný regionální monitoring, jehož cíl je i nadále stejný - sledování kvality ovzduší na různých místech kraje, kde nejsou stanice státního imisního měření. „Během let došlo také k propojení s podobným monitoringem, který pro Krajský úřad Moravskoslezského kraje realizuje Český hydrometeorologický ústav. V regionu tak vznikla velmi hustá a unikátní monitorovací síť, která nemá v rámci ČR obdoby”, říká vedoucí oddělení ovzduší Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Lucie Hellebrandová.
Výsledky za rok 2019 potvrdily klesající trend v naměřených koncentracích v Moravskoslezském kraji i ve zbytku České republiky. Jedinou škodlivinou, která zákonný limit i nadále překračuje, je benzo(a)pyren. Ten i v relativně „čistých“ lokalitách v topné sezóně dosahuje vysokých hodnot.
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě zajišťuje techniku, provozuje celý informační systém a poskytuje laboratorní a expertní zázemí pro řešení projektu. Veškerá naměřená data jsou online předávána do Informačního systému kvality ovzduší ISKO a obohacují tak celorepublikovou, respektive celoevropskou imisní síť.
Naměřené hodnoty jsou dostupné široké veřejnosti na světelné tabuli v Ostravě-Třebovicích, v centru města poblíž Nové Karoliny a na stránkách air.zuova.cz/imise, kde je archiv zpráv z měření od počátku monitorování dodnes.