Nikdo z lidí bez domova, kteří si zhruba před měsícem nechali odebrat krev, žloutenkou netrpí, ani není přenašečem viru. Během tří dnů zdravotníci testovali asi padesát bezdomovců.

„Předpokládali jsme, že u mnohých budou testy pozitivní. O žloutence se říká, že je to nemoc špinavých rukou. Mezi bezdomovci bývá častá. Virus se přenáší tělními tekutinami, víme, že hygienické návyky těchto lidí jsou podprahové. O to více jsme byli z výsledků překvapeni. Musím říct, že příjemně,“ uvedl primář Městské záchranné služby Ostrava Tomáš Nykel.

Dodal, že nemocní bezdomovci jsou časovaná bomba. Svými chorobami ohrožují nejenom sebe, ale i svoje okolí. Proto je třeba je vyhledat a přesvědčit, aby se léčili. Městští záchranáři, kteří jako jediní v republice provozují také ambulanci praktického lékaře se zaměřením mimo jiné i na lidi žijící na pokraji sociálního vyloučení, ve spolupráci s ostravskou Charitou a Armádou spásy za nimi z těchto důvodů začali vyjíždět do terénu, monitorovat jejich zdravotní stav a léčit je.

„V případě borreliózy se všichni nemocní bezdomovci rozhodli podstoupit léčbu, u žloutenky přesvědčovací i léčebná fáze nyní odpadá,“ řekl Nykel s tím, že začátkem příštího roku se zdravotníci zaměří na tuberkulózu. „Tuberkulóza je velmi nebezpečné onemocnění, přenáší se třeba i kýchnutím. Nemocný a neléčený bezdomovec by tak mohl nakazit spolucestující třeba v tramvaji či v jiných uzavřených prostorách,“ míní Nykel.

Upřesnil, že odběry u bezdomovců hradí zdravotní pojišťovny, vyšetření těch, kteří nejsou nikde přihlášeni, jde na bedra městské záchranné služby.