„Já už jsem měl žloutenku kdysi, takže nemůžu být nemocný, nejsem žlutý, nic mi není,“ reagoval na možnost nechat si z krve zjistit, zda není nemocný, jeden z klientů ostravské Armády spásy. „Ale to se mýlíte, můžete být přenašeč viru, odpověděla mu vrchní sestra městských záchranářů Dagmar Surýnková, která do centra této organizace v Hulvákáchve čtvrtekpřijela bezdomovcům odebírat krev. Klienta nakonec přesvědčila, aby se nechal testovat.

Ženu, která žije na ulici už několik let, přemlouvat nemusela. „Chci mít jistotu, že jsem zdravá, i když se každý den koupu, chodím na kontroly, ale jistota je jistota, je dobré mít přehled. Když mi něco najdou, určitě se budu léčit,“ tvrdí žena a ochotně nastavuje paži k odběru krve.

„Nemocní bezdomovci jsou časovaná bomba. Svými chorobami ohrožují nejenom sebe, ale i svoje okolí. Je třeba je vyhledat a přesvědčit, aby se léčili,“ míní primář Městské záchranné služby Ostrava Tomáš Nykel. Proto městští záchranáři, kteří jako jediní v republice provozují také ambulanci praktického lékaře se zaměřením mimo jiné i na lidi žijící na pokraji sociálního vyloučení, ve spolupráci s ostravskou Charitou a Armádou spásy začali vyjíždět za bezdomovci do terénu a monitorovat jejich zdravotní stav.

Prvním projektem byla borelióza, choroba přenášená klíšťaty. „Ti lidé přijdou do kontaktu s klíšťaty velmi často, dalo by se říci, že s nimi žijí. Proto jsme nejdříve začali testovat tuto nemoc. Třiašedesát bezdomovců jsme loni přesvědčili, aby si nechali vzít krev. Devětadvacet z nich bylo pozitivních na borélie. Poté se začali i léčit,“ řekl Nykel.

Letos zjišťují, kolik lidí, kteří žijí na ulici, trpí žloutenkou, nebo jsou přenašeči viru. „O žloutence se říká, že je to nemoc špinavých rukou. Mezi bezdomovci je častá. Virus se přenáší tělními tekutinami, víme, že hygienické návyky těchto lidí jsou podprahové. Je to ve svých důsledcích nebezpečné a velmi infekční onemocnění. Neléčená žloutenka vede až k cirhóze jater, popřípadě k rakovině,“ vysvětlil primář s tím, že do týdne budou zdravotníci znát výsledky odběrů, poté nemocné budou směrovat k další léčbě. Nykel dodal, že odběry hradí zdravotní pojišťovny, vyšetření těch, kteří nejsou nikde přihlášeni, jde na bedra městské záchranné služby. Vyšetření je podle něj snadné, dostupné a není drahé.